Jak radzić sobie z prowokacyjnymi zachowaniami uczniówW Łużyckim Centrum Rozwoju „TRET” w Lubaniu odbyła się (24.03) konferencja szkoleniowa „Jak radzić sobie z prowokacyjnymi zachowaniami uczniów?”. Zostali na nią zaproszeni pedagodzy, psycholodzy szkolni, nauczyciele, pracownicy placówek oświatowych miasta i powiatu lubańskiego oraz pracownicy socjalni.

 

Powyższa konferencja szkoleniowa była formą wspierania szkół i placówek przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz kontynuacją oddziaływań wobec niepokojących zagrożeń wynikających z uzależnień dzieci i młodzieży. Działania te wpisane są w zadania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu i Punktu Konsultacyjnego ds. Narkomanii. Konferencja została połączona z warsztatem umiejętności praktycznych: ”Jak efektywnie prowadzić program profilaktyczny? – na przykładzie programu Krzysztofa Wojcieszka „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”.
Prowadzącymi konferencję byli: dr Piotr Karpiński- konsultant ds. narkomanii oraz pomocy psychologiczno- pedagogicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu oraz Stanisław Maciaszek – współzałożyciel Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii, autor wielu programów profilaktycznych realizowanych na terenie całego kraju, terapeuta Ośrodka Psychoterapii ,,Strefa Zmiany” działającego w ramach SCPiP, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Stanisław Maciaszek jest autorem i współautorem szeregu publikacji dotyczących terapii i profilaktyki m.in.: Podręcznika ,,Trening kompetencji społecznych”.
Na wstępie Dyrektor Poradni Małgorzata Grzesiak powitała Konrada Rowińskiego Członka Zarządu Powiatu Lubańskiego-Naczelnika Wydziału Edukacji oraz wszystkich uczestników konferencji. Wręczyła w imieniu Burmistrza Miasta materiały promocyjne dla najszybciej logujących się na konferencję.
W nawiązaniu do tematyki konferencji przytoczyła list Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Oświaty dotyczący bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przez uczniów. Ostatnie doniesienia medialne donoszą o nowej grze pn.”Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.
Na konferencję przybyło bardzo wielu zainteresowanych, gdyż podejmowana problematyka jest niezwykle ważna we współczesnych realiach. Aby skutecznie prowadzić oddziaływania, niezbędne jest radzenie sobie z trudnymi reakcjami i zachowaniami uczniów, zrozumienie ich przyczyn, postrzeganie młodego człowieka jako osoby z całościowym własnym bagażem doświadczeń, problemów, zmartwień, radości czy marzeń. Podczas spotkania omówione zostały kluczowe obszary dotyczące zachowań prowokacyjnych oraz właściwe sposoby profesjonalnej interwencji. Uczestnicy konferencji szkoleniowej wzbogacili swój warsztat zawodowy o efektywne metody pracy z dziećmi i młodzieżą. Ważnym elementem był obszar praktyczny. Analizowana została kwestia pozytywnego klimatu w szkole, zachowań uczniów sprawiających najwięcej trudności oraz sposobów i strategii radzenia sobie z problematycznymi zachowaniami uczniów.
Przedstawione zostały zasady konstruktywnej konfrontacji oraz skutecznej profilaktyki. Terapeuta Stanisław Maciaszek w bardzo interesujący i plastyczny sposób przedstawił warsztat „ Smak życia, czyli debata o dopalaczach”. Jest to program profilaktyczny autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, twórcy wielu znanych programów profilaktycznych. Został on przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jest instrumentem profilaktyki uniwersalnej bazującej na metodach aktywizujących, adresowany do młodzieży szkolnej w wieku 13-18 lat.
Zrealizowana konferencja szkoleniowa została bardzo dobrze odebrana przez uczestników, wzbudziła wiele refleksji, wzbogaciła zasoby profesjonalnych oddziaływań i warsztat pracy. Nie zabrakło pytań od słuchaczy, kiedy następne tego typu przedsięwzięcie.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubaniu

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6500zł 4,6560zł
usd USD 4,5600zł 4,5900zł
usd CHF 4,6600zł 4,6800zł
usd GBP 5,4000zł 5,4300zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-08-08

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa