Skwer z historiąNowa nawierzchnia alejek, nowe ławki i nowa zieleń ozdobna - Skwer, teren pamiętający zamierzchłe czasy lubańskiego średniowiecza, szykuje się do remontu. W słoneczne dni dobrze się zrelaksować na łonie natury. W mieście chwilę oddechu zapewniają parki czy skwery miejskie. Oazy zieleni pozwalają choć na chwilę oderwać myśli od pędu dnia codziennego.

 

Jednak, aby spełniać swą funkcję powinny być zadbane. Jako, że czas wiosennych porządków w rozkwicie, przy okazji przebudowy supermarketu Intermarche samorząd we współpracy z firmą prowadzącą inwestycje planuje zrewitalizować sąsiedni skwer. Prace właśnie ruszyły i mają skończyć się do końca kwietnia.
- W ramach przebudowy Skweru ma zostać wymieniona nawierzchnia alejek - mówi Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej w lubańskim urzędzie. - Dodatkowo spacerowicze i przechodnie będą mogli spocząć na nowych ławkach w przyjemniejszych warunkach niż obecne, ponieważ nastąpią dosadzenia zieleni ozdobnej. Przy okazji zostaną zamontowane nowe kosze na śmieci. Planujemy też ustawienie na terenie skweru czegoś w rodzaju obelisku, na którym znajdowała by się tablica pamiątkowa.
Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że Skwer usytuowany pomiędzy ulicami Zgorzelecką i Kopernika jest pozostałością po dawnym cmentarzu przykościelnym, który znajdował się poza murami miasta na Przedmieściu Zgorzeleckim. Historii tego miejsca sporo uwagi poświęcili lubańscy regionaliści.
(ŁCR)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,5100zł 4,6400zł
usd USD 4,2000zł 4,4400zł
usd CHF 4,3200zł 4,4900zł
usd GBP 5,2700zł 5,3200zł
czk CZK 0.1780zł 0.1900zł

Kurs z dnia: 2022-06-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa