Obradowali o ochronie środowiskaKwestia wykorzystywania paliwa RDF, Uniwersytet III Wieku i bieżące sprawy miejskie zajęły Radę Seniorów Miasta Lubań na listopadowym spotkaniu. W Sali Rajców lubańskiego ratusza spotkali się (16.11) przedstawiciele Rady Seniorów Miasta Lubań. Obrady dotyczyły bieżących spraw miejskich. Seniorzy chcieli zgłębić wiedzę dotyczącą alternatywnego paliwa RDF, którego potencjał chciałoby wykorzystać w przyszłości Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań.

 

Obecny na spotkaniu, Specjalista ds. rozwoju i ochrony środowiska PEC Lubań, Krzysztof Kowalczyk przedstawił zgromadzonym szczegółową prezentację dotyczącą budowy instalacji do spalania paliwa alternatywnego RDF i odwodnionych osadów ściekowych o przepustowości 2 Mg/h na terenie kotłowni Piast w Lubaniu w ramach wdrażania strategii niskoemisyjnej zaopatrzenia w ciepło systemu grzewczego miasta Lubań. Przedstawiciel PEC-u wyjaśniał seniorom czym jest paliwo RDF, jakie ma parametry energetyczne, w jaki sposób się je wykorzystuje i jak wygląda monitorowanie pod względem bezpieczeństwa w czasie użytkowania tego materiału. Seniorów frapowało głównie to, czy wykorzystanie paliwa RDF jest bezpieczne dla mieszkańców i czy fakt wykorzystania tańszego materiału przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkań. Krzysztof Kowalczyk sumiennie wyjaśniał wątpliwości i podkreślał, że jest to niezbędny krok, aby PEC Lubań uzyskał status instalacji efektywnej energetycznie tj. wytwarzającej powyżej 50% energii ze źródeł odnawialnych (stanowi to warunek pozyskania istotnego dofinansowania na rozbudowę ciepłowniczych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w celu likwidacji lokalnych źródeł ciepła i niskiej emisji).
Następnie Rada Seniorów Miasta Lubań poruszyła problem związany z kalendarzem imprez. Wielość stowarzyszeń, związków czy organizacji działających na terenie miasta niesie ze sobą niezły bagaż wydarzeń o charakterze kulturalno-sportowym. Często zdarza się, że imprezy odbywają się w jednym czasie co uniemożliwia seniorom uczestnictwo w dwóch wydarzeniach. Tym samym, Przewodniczący RSML, Leszek Marzec zwrócił się z prośbą do obecnych na Sali Rajców przedstawicieli poszczególnych grup o przygotowanie kalendarza imprez planowanych na 2018 rok (wstępnie każda jednostka oddzielnie). Dzięki temu zawczasu będzie można skorygować ewentualne zbieżności w powielających się terminach.
W dalszej części rozmawiano o bieżących sprawach miejskich, które dotyczyły realizowanych na terenie miasta inwestycji oraz działaniach Stowarzyszenia Południowo-Zachodniego Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze". Wspomniano również, o tym, że zakończyła się już rekrutacja na lubański Uniwersytet III Wieku (na rok akademicki 2018), który od nowego roku zacznie wzbogacać życie żądnych wiedzy seniorów.
(ŁCR)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.5000zł
usd USD 3.7300zł 3.7500zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-14

Pogoda

booked.net