Niesprawną windę zastąpi nowaBurmistrz Miasta Arkadiusz Słowiński zawnioskuje do Rady Miasta o przyznanie dotacji lubańskiemu szpitalowi. Kwota 73 tysięcy złotych umożliwi wymianę windy transportowej, niezbędnej by personel medyczny działał szybko i skutecznie. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu sp. z o. o. zwrócił się do lubańskiego samorządu z prośbą o przyznanie dotacji na początku grudnia.

 

Dodatkowe środki są konieczne, by wymienić windę transportową.
Jak czytamy w uzasadnieniu do wniosku, 30-letnie windy będące na wyposażeniu szpitala są już wyeksploatowane. Jedna z nich od roku jest nieczynna ze względu na niedopuszczenie jej przez dozór techniczny do użytkowania. Brak sprawnych wind powoduje utrudnienia w szybkim przemieszczeniu się zarówno personelowi medycznemu, jak również w transporcie ciężko chorych pacjentów przewożonych na łóżkach i wózkach. Koszt nawet jednego urządzenia przekracza możliwości finansowe placówki.
- Oczywistą sprawą jest dla nas, że jeśli jest taka potrzeba, powinniśmy pomóc lubańskiemu szpitalowi – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. – To tam leczą się nasi mieszkańcy. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że szybkość działania personelu medycznego jest sprawą kluczową dla życia i zdrowia pacjentów.
Obecnie spółka zamierza wymienić jedną windę. Jak przedstawia ŁCM sp z o. o. koszt urządzenia to kwota 280 225,50 zł. Wykonawca został wyłoniony na drodze przetargu. Realizacja zadania nastąpi najpóźniej do 10 stycznia 2018 roku. Wykonawca zgodził się rozłożyć płatność na 3 lata. Sporą część kosztu należy jednak pokryć od razu, ze względu na rozliczenia podatkowe.
– W miejskim samorządzie nieczęsto działa się bezpośrednio na rzecz zdrowia, ponieważ miasta w bardzo niewielkim stopniu odpowiadają za tę dziedzinę, jest to w gestii innych organów państwowych. Mamy jednak możliwość współpracy na rzecz mieszkańców i sądzę, że należy z tej możliwości skorzystać. Mam nadzieję, że radni na grudniowej sesji przychylą się do naszego wniosku przekazania pieniędzy na wymianę windy.
Samorząd miasta Lubań jest w tej chwili jedynym samorządem w powiecie lubańskim, który zdecydował się na taką formę wsparcia szpitala.
ŁCR

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4600zł 4,5900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-02-20

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa