Sudecki Festiwal MinerałówW lipcu 2018 po raz pierwszy w mieście odbędzie się Sudecki Festiwal Minerałów. Przygotowania już idą pełną parą. Ale jak właściwie wyglądają wielkie giełdy mineralogiczne? Kim są ludzie, którzy kochają skarby? I co Lubań ma do mineralogii?
Sudecki Festiwal Minerałów w założeniu będzie wielkim, międzynarodowym przedsięwzięciem. Jego elementem będą koncerty gwiazd, czyli LAWA, wszystko połączy się w jedno święto miasta.

 

Aby stworzyć wydarzenie o tej skali, niezbędne będzie zaangażowanie wielu pracowników miejskich instytucji, zaproszenie do współpracy partnerów gospodarczych, instytucjonalnych i społecznych.
Za mineralną część merytoryczną, czyli giełdy, wystawy, wykłady oraz dwie doskonale znane w środowisku organizacje - Towarzystwo Geologiczne SPIRIFER i Bractwo Walońskie. Obydwie mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu podobnych projektów i zrzeszają prawdziwych pasjonatów. Z mineralogami bezpośrednio współpracować będzie Muzeum Regionalne w Lubaniu.
Praktycznie w każdej z miejskich instytucji już w 2017 roku realizowane są zadania związane z realizacją festiwalu. Dlatego początek grudnia był najwyższym czasem na zapoznanie się grona lubańskich organizatorów imprezy z mineralogami i mineralogią. Podczas specjalnie przygotowanych prezentacji można było uzyskać odpowiedź na wiele pojawiających się pytań.
Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński zwrócił uwagę na to, że organizacja rozpoznawalnej imprezy cyklicznej, opartej o atrakcyjny temat, wynika bezpośrednio ze Strategii Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025. Dokument stworzony został w roku 2014 przez 100 liderów życia społecznego miasta, czyli uczestników spotkania.
Dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu opowiedział o związku historii Lubania i regionu z mineralogią oraz potencjale promocyjnym i kulturowym tej dziedziny. Warto wspomnieć, że Łukasz Tekiela jest autorem dwóch przewodników mineralogicznych po powiecie lubańskim i lwóweckim i miłośnikiem mineralogii. Ekspozycja minerałów pozyskiwanych w naszym regionie, stworzona przez muzeum w budynku przy Wieży Brackiej zyskała świetne opinie ekspertów i przyczyniła się do wyboru Lubania na lokalizację Sudeckiego Festiwalu Minerałów.
Tomasz Praszkier, prezes Towarzystwa Geologicznego Spirifer opowiedział o środowisku mineralogicznym i miłości do skarbów ziemi, pchającej pasjonatów do polowania na cenne i rzadkie okazy. Wiele z nich, ze względu na swoją unikalność osiąga wręcz zawrotne ceny. A ich formy i piękno zapierają dech w piersiach. Dzięki świetnej jakości zdjęciom podczas prezentacji można było poczuć przedsmak lipcowych wystaw i zapoznać się z przygodami, jakie czekają na poszukiwaczy.
Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali piękne kalendarze, wydrukowane na potrzeby promocji Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Wspaniałe zdjęcia wykonane przez światowej klasy fotografów przedstawiają minerały z całego świata. Najpilniejsi z słuchaczy szybko zauważyli, że jednym z nich był najcenniejszy okaz na świecie, warty 15 mln dolarów. Bohaterem lipca w kalendarzu jest kalcyt z Grabiszyc, co biorąc pod uwagę fakt, że w lipcu odbędzie się nasz festiwal wydaje się najlepszym pomysłem.
Wiosną planowane jest otwarte spotkanie mineralogów z mieszkańcami Lubania.
ŁCR

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3200zł 4,4800zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-06-06

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa