Chroń swoje dzieckoRodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, co robią ich dzieci podczas wakacji, w trakcie spotkań z rówieśnikami, gdy nie są pod opieką dorosłych. Duża ilość wolnego czasu to często problem jak go zorganizować, żeby się nie nudzić. Wtedy też powstają pomysły na wykorzystanie tego czasu w sposób, który może być realnym zagrożeniem dla młodego człowieka i zaważyć na całym jego życiu.

 

Wakacje to niestety często czas pierwszych eksperymentów z narkotykami.

Namawiamy rodziców do zachowania czujności.

Ślady po ukłuciach to nie jedyne oznaki, że dziecko bierze narkotyki. Obecnie jest już wiele form ich zażywania i postaci, pod którymi występują (tabletki, proszki, papierosy, substancje zapachowe). Dla rodziców problemem jest fakt, że po narkotyki sięgają ich dzieci najczęściej w wieku adolescencji, okresu rozchwiania emocjonalnego. Jak odróżnić czy dziecko, które dotychczas było spokojne, a teraz dostaje napadów złości i agresji, jest pod wpływem narkotyków, czy po prostu przechodzi bunt dorastania. Czujny i troskliwy rodzic przede wszystkim zacznie rozmawiać ze swoim dzieckiem. To pierwszy i najważniejszy krok, ponieważ młody człowiek sięga po narkotyki najczęściej dlatego, bo czuje się samotny, niechciany, ma stany depresyjne i obniżoną samoocenę. Skutkuje to niechęcią do przebywania z rówieśnikami, ogólną niechęcią i potrzebą izolacji. Rodzice muszą być mocno wyczuleni, aby dostrzec pierwsze symptomy zmiany w zachowaniu. Zaburzenia koncentracji uwagi, apatia, senność lub dziwne pobudzenie (bez wyraźnej, zewnętrznej przyczyny), bark apetytu lub apetyt nagle wzmożony – to kolejne alarmujące sygnały. Dziecko, które nagle prosi o pieniądze, bez podanie powodu albo które potrzebuje nagle większej ilości pieniędzy, to wszystko może być znakiem, że pieniądze mogą być potrzebne na zakup narkotyków. Oczywiście może, ale nie musi. Trzeba porozmawiać z dzieckiem, bez nerwów, złości czy agresji, bo wtedy efekt jest odwrotny od zamierzonego.

Rodzice powinni być wyczuleni na przedmioty pojawiające się w domu, w pokoju dziecka takie jak fifki do papierosów, małe woreczki strunowe, opakowania po nieznanych lekach, a nawet kadzidełka (maskują zapach oparów). Dodatkowo rodzice powinni zwrócić uwagę na objawy tj.: rozszerzone źrenice, słodki oddech, dziwna woń włosów. Dla pewności można skorzystać z testów, a najlepiej najpierw porozmawiać z dzieckiem.

W przypadku potwierdzenia faktu zażywania narkotyków przez dziecko – koniecznie poszukać pomocy specjalisty.

Na stronach internetowych:

http://www.pzks.pl/main/osrodki/doln.htm

http://www.narkomania.org.pl

można znaleźć ośrodki na terenie województwa dolnośląskiego służące pomocą w przypadku, gdy jest podejrzenie lub już pewność, że młody człowiek zażywa narkotyki oraz uzyskać fachową pomoc, tak aby nie było za późno.

Ponadto można skorzystać z telefonów zaufania:

- Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania", Tel. 0 801 199 990
- Pomoc rodzinie - telefon Ogólnopolskiego Pogotowia Makowego, Tel. 022 844 44 70
- Telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, Tel. 032 206 82 17
- Telefon zaufania Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar, Tel. 022 823 65 31

Narkotyki to podstępne uzależnienie, nie warto zwlekać, ani radzić sobie na własną rękę.

nadkom. Dagmara Hołod

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa