Od kilku dni Muzeum Regionalne prowadzi badania archeologiczne przy ulicy Mikołaja w mieście. Przyniosły one bardzo interesujące wyniki. Pod fundamentami wczesnonowożytnej piwnicy znaleziono całe XVI - wieczne naczynia, złożone tam w formie ofiary zakładzinowej. Jak wiadomo takie ofiary składano duchom domowym celem odstraszania złych mocy.
Wielkie nadzieje badawcze w pracownikach Muzeum obudziła studnia, odkryta na dnie wspomnianej wyżej piwnicy, niestety ze względu na bezpieczeństwo nie podjęto jej eksploracji.
Odkryto również na zapleczu dawnej kamienicy XV-wieczna drewnianą piwniczkę. Była wypełniona wielką liczbą większych lub mniejszych fragmentów ceramicznych naczyń oraz kafli. Przestała być używana prawdopodobnie po pożarze miasta w 1487 r., kiedy to jej wnętrze spłonęło wraz ze stojącym nad nią budynkiem. Znaleziona w jej wnętrzu ceramika, dzięki wielkiej różnorodności form i kształtów pozwoli na odtworzenie lubańskiej zastawy stołowej na przełomie XV i XVI w. W trakcie prac zlokalizowano i przebadano także dwie średniowieczne chłodnie oraz śmietnik z XVIII. Część z pozyskanych zabytków będzie można wkrótce obejrzeć na wystawie poświęconej lubańskiej archeologii.
O codziennym życiu i zwyczajach dawnych lubanian dowiemy się więcej dzięki uruchomieniu w ramach Muzeum Regionalnego w Lubaniu nowego działu, który funkcjonuje do maja 2013 r. a badania przy ulicy Mikołaja były pierwszym wyzwaniem, jakie podjął. Dział ma za zadanie gromadzenie i opracowywanie zabytków archeologicznych oraz prowadzenie badań i nadzorów archeologicznych w granicach powiatu lubańskiego. Poszerzenie zakresu działalności o archeologię daje różnorodne korzyści. Po pierwsze gromadzone przez lata w muzeum zabytki archeologiczne są regularnie opracowywane i wkrótce zostaną udostępnione zwiedzającym. Po drugie poszerzeniu uległa muzealna oferta edukacyjna. Po trzecie obecność muzeum na rynku archeologicznym może przełożyć się na wzrost jakości świadczonych usług archeologicznych w granicach miasta i powiatu. Poza tym usługi w postaci nadzorów archeologicznych wykonywane przez muzeum dostarczają dodatkowych środków na jego statutową działalność.
Muzeum Regionalne