Archeolodzy działają 2Od kilku dni Muzeum Regionalne prowadzi badania archeologiczne przy ulicy Mikołaja w mieście. Przyniosły one bardzo interesujące wyniki. Pod fundamentami wczesnonowożytnej piwnicy znaleziono całe XVI - wieczne naczynia, złożone tam w formie ofiary zakładzinowej. Jak wiadomo takie ofiary składano duchom domowym celem odstraszania złych mocy.

 

 


Wielkie nadzieje badawcze w pracownikach Muzeum obudziła studnia, odkryta na dnie wspomnianej wyżej piwnicy, niestety ze względu na bezpieczeństwo nie podjęto jej eksploracji.
Odkryto również na zapleczu dawnej kamienicy XV-wieczna drewnianą piwniczkę. Była wypełniona wielką liczbą większych lub mniejszych fragmentów ceramicznych naczyń oraz kafli. Przestała być używana prawdopodobnie po pożarze miasta w 1487 r., kiedy to jej wnętrze spłonęło wraz ze stojącym nad nią budynkiem. Znaleziona w jej wnętrzu ceramika, dzięki wielkiej różnorodności form i kształtów pozwoli na odtworzenie lubańskiej zastawy stołowej na przełomie XV i XVI w. W trakcie prac zlokalizowano i przebadano także dwie średniowieczne chłodnie oraz śmietnik z XVIII. Część z pozyskanych zabytków będzie można wkrótce obejrzeć na wystawie poświęconej lubańskiej archeologii.

O codziennym życiu i zwyczajach dawnych lubanian dowiemy się więcej dzięki uruchomieniu w ramach Muzeum Regionalnego w Lubaniu nowego działu, który funkcjonuje do maja 2013 r. a badania przy ulicy Mikołaja były pierwszym wyzwaniem, jakie podjął. Dział ma za zadanie gromadzenie i opracowywanie zabytków archeologicznych oraz prowadzenie badań i nadzorów archeologicznych w granicach powiatu lubańskiego. Poszerzenie zakresu działalności o archeologię daje różnorodne korzyści. Po pierwsze gromadzone przez lata w muzeum zabytki archeologiczne są regularnie opracowywane i wkrótce zostaną udostępnione zwiedzającym. Po drugie poszerzeniu uległa muzealna oferta edukacyjna. Po trzecie obecność muzeum na rynku archeologicznym może przełożyć się na wzrost jakości świadczonych usług archeologicznych w granicach miasta i powiatu. Poza tym usługi w postaci nadzorów archeologicznych wykonywane przez muzeum dostarczają dodatkowych środków na jego statutową działalność.

Muzeum Regionalne

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,5600zł 4,6900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-09-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa