Lubańskie podziemiaTrwa pierwszy etap eksploracji sztolni w parku na Kamiennej Górze w Lubaniu. Na razie jeszcze nie było odwiertów, ale moment ten zbliża się wielkimi krokami. Ten temat co jakiś czas powraca, jednak wciąż okazuje się, że nie wiemy wszystkiego. Być może najbliższe eksploracje powiedzą nam coś więcej.

 

 


- Miasto Lubań kontynuuje badania lubańskich podziemi – mówi Arkadiusz Słowiński burmistrz Lubania. - Pozwolą one na dalszą weryfikację stanu zachowania podziemnych pomieszczeń z okresu II wojny światowej znajdujących się pod Kamienną Górą w Lubaniu. Obecnie wiemy, że do centralnej części schronu wiodły dwa wejścia od strony ulicy Parkowej, współcześnie zasypane i zniszczone, oraz wejście od strony dawnego kamieniołomu, które teraz jest niedostępne.   
W oparciu o analizę materiałów źródłowych, warunków terenowych oraz dotychczasowych wyników prac prowadzonych od 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc przy współudziale miesięcznika Odkrywca i Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca powstał program badań lubańskich sztolni.
- Składa on się z trzech etapów prac. Pierwszy z nich trwał do końca stycznia – relacjonuje Tomasz Bernacki, regionalista i Naczelnik Wydziału OŚiGP Urzędu Miasta Lubań.  -  Była to analiza wyników zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej, geodezyjne wytyczenie przebiegu podziemi w oparciu o zachowaną oryginalną dokumentację i naniesienie na współczesny podkład geodezyjny. Wytypowano miejsca, w których przeprowadzone zostaną odwierty, przeprowadzono badania bezinwazyjne umożliwiające uzyskanie dodatkowych informacji.  Być może bowiem istnieje podziemna infrastruktura nieoznaczona na planie. Trzeba również dokonać analizy geologicznej.
Jak się dowiedzieliśmy, właśnie trwają działania mające na celu uzyskanie zgody na dalsze badania od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Delegatura w Jeleniej Górze). Następnie zostaną wykonane odwierty, zaś stan zachowania podziemi badacze zweryfikują za pomocą kamer inspekcyjnych i innych urządzeń technicznych. Całość działań zakończy analiza informacji, uzyskanych w wyniku odwiertów i konsultacji specjalistów, oraz opracowanie wyników w formie raportu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze przed końcem wiosny dowiemy się co pod Lubaniem piszczy.
(ŁCR, foto: Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3200zł 4,4800zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-06-09

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa