Policjanci z Komisariatu Policji w Leśnej, 5 zespołów Straży Pożarnej i OSP, funkcjonariusze Straży Miejskiej i rodzina szukała 57-letniego mężczyzny, który wybrał się dzień wcześniej na grzyby do lasu położonego w pobliżu Miłoszowa. Zaniepokojony brat grzybiarza powiadomił policję, bo nie miał żadnej informacji, co się z nim dzieje.
Ponadto mężczyzna poszedł na grzyby sam, nie posiadał telefonu komórkowego i z relacji rodziny nie zdarzało mu się nie wracać na noc do domu. Po godzinie poszukiwań znaleziono całego i zdrowego grzybiarza. Mężczyzna podał, że do późnych godzin wieczornych chodził po lesie zbierając grzyby, a następnie udał się do znajomego zamieszkałego w Świeciu, gdzie też spędził noc nie powiadamiając o tym rodziny.
Grzybobranie to forma wypoczynku, z której chętnie korzystamy, pamiętajmy jednak o zagrożeniach związanych ze zbieraniem gatunków grzybów trujących oraz z nierozważnym zachowaniem się w lesie.
Podczas grzybobrania istnieje duże niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka zasad, które pomogą temu zapobiec:
- nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę, jeżeli już to informujmy rodzinę, bliskich gdzie idziemy i kiedy zamierzamy wrócić
- nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym
- zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią
- kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy
- zaopatrzmy się w elementy odblaskowe, jasny strój, latarkę
- oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie
- jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych
- nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu
- zachowajmy środki ostrożności obchodząc się z ogniem
- jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję
Dagmara Hołod