europejski dzień bez samochhoduMiasto także w tym roku przystąpiło do udziału w europejskiej kampanii promującej racjonalne podejście do korzystania z samochodu. Miasto Lubań uczestniczy w "Europejskim Dniu bez Samochodu" od 2004 roku a w "Europejskim.Tygodniu Zrównoważonego Transportu" od 2006.

 

 

 


Celem kampanii jest:
- poprawa bezpieczeństwa na ulicach i w ekosystemie miejskim,
- zachowanie obszarów wyłączonych z ruchu samochodowego oraz
- kształtowanie racjonalnego podejścia do korzystania z samochodu.

20 września w związku z tym organizowane były:
- Impreza sportowo-rekreacyjna dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Rower z pasją", która była przeznaczona dla uczestników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczniów szkół masowych z Lubania i okolic. Gospodarzem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaniu. Imprezę otworzył happening przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu. Na torze rowerowym rozegrane zostały konkurencje indywidualne na czas. Najlepsi w danej grupie wiekowej otrzymali nagrody w postaci przydatnych gadżetów rowerowych i sportowych.
- Turniej sportowo-rekreacyjny pt. „Z odpadami na wesoło" organizowany w ramach lokalnej kampanii informacyjno-edukacyjnej o nowych zasadach gospodarki odpadami w Gminie Miejskiej Lubań. Turniej przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Lubania i okolic. Uczestnicy wykazali się umiejętnością segregacji odpadów na przygotowanym specjalnie torze zadaniowym. Najlepsi w danej grupie wiekowej otrzymali nagrody postaci sprzętu sportowego.
25 września planowany jest rajd pieszy i rowerowy pod hasłem kampanii "Czyste powietrze - to Twój ruch".
Cele rajdu:
- propagowanie idei Europejskiego Dnia bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu;
- rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i turystycznych;
- poznawanie walorów szlaków rowerowych wytyczonych przez Związek Gmin „Kwisa" w powiecie lubańskim;
- rozbudzanie zainteresowań problematyką leśną;
- uświadamianie zagrożeń wynikających z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji.
W czasie rajdu zaplanowane są „Wędrówki z leśnikami" w ramach programu „Lasy Państwowe, zapraszamy", których zadaniem będzie przybliżenie problematyki funkcji lasu na przykładzie kompleksu leśnego w Leśnictwie Radostaw.
Rajd jest przeznaczony dla różnych grup wiekowych. Na uczestników przy „Kaczej chacie" w Leśnictwie Radostaw będzie czekać przygotowane, zgodnie z tradycją, ognisko rajdowe.
W ramach akcji lokalnej pod hasłem „Jestem widoczny" wszyscy uczestnicy imprez organizowanych przez RCEE otrzymają specjalnie przygotowane znaczki i opaski odblaskowe.
Informacji udziela Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu Tel/fax: 75 722 68 35;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Agnieszka Wierzbicka kierownik RCEE
(red.)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2300zł 4,2600zł
usd USD 3,8800zł 3,9200zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-03-05

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa