Miasto także w tym roku przystąpiło do udziału w europejskiej kampanii promującej racjonalne podejście do korzystania z samochodu. Miasto Lubań uczestniczy w "Europejskim Dniu bez Samochodu" od 2004 roku a w "Europejskim.Tygodniu Zrównoważonego Transportu" od 2006.
Celem kampanii jest:
- poprawa bezpieczeństwa na ulicach i w ekosystemie miejskim,
- zachowanie obszarów wyłączonych z ruchu samochodowego oraz
- kształtowanie racjonalnego podejścia do korzystania z samochodu.
20 września w związku z tym organizowane były:
- Impreza sportowo-rekreacyjna dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Rower z pasją", która była przeznaczona dla uczestników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczniów szkół masowych z Lubania i okolic. Gospodarzem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaniu. Imprezę otworzył happening przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu. Na torze rowerowym rozegrane zostały konkurencje indywidualne na czas. Najlepsi w danej grupie wiekowej otrzymali nagrody w postaci przydatnych gadżetów rowerowych i sportowych.
- Turniej sportowo-rekreacyjny pt. „Z odpadami na wesoło" organizowany w ramach lokalnej kampanii informacyjno-edukacyjnej o nowych zasadach gospodarki odpadami w Gminie Miejskiej Lubań. Turniej przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Lubania i okolic. Uczestnicy wykazali się umiejętnością segregacji odpadów na przygotowanym specjalnie torze zadaniowym. Najlepsi w danej grupie wiekowej otrzymali nagrody postaci sprzętu sportowego.
25 września planowany jest rajd pieszy i rowerowy pod hasłem kampanii "Czyste powietrze - to Twój ruch".
Cele rajdu:
- propagowanie idei Europejskiego Dnia bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu;
- rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i turystycznych;
- poznawanie walorów szlaków rowerowych wytyczonych przez Związek Gmin „Kwisa" w powiecie lubańskim;
- rozbudzanie zainteresowań problematyką leśną;
- uświadamianie zagrożeń wynikających z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji.
W czasie rajdu zaplanowane są „Wędrówki z leśnikami" w ramach programu „Lasy Państwowe, zapraszamy", których zadaniem będzie przybliżenie problematyki funkcji lasu na przykładzie kompleksu leśnego w Leśnictwie Radostaw.
Rajd jest przeznaczony dla różnych grup wiekowych. Na uczestników przy „Kaczej chacie" w Leśnictwie Radostaw będzie czekać przygotowane, zgodnie z tradycją, ognisko rajdowe.
W ramach akcji lokalnej pod hasłem „Jestem widoczny" wszyscy uczestnicy imprez organizowanych przez RCEE otrzymają specjalnie przygotowane znaczki i opaski odblaskowe.
Informacji udziela Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu Tel/fax: 75 722 68 35;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Agnieszka Wierzbicka kierownik RCEE
(red.)