DSCF9742W imponującym stylu (86:64) koszykarze PGE Turów pokonali Polpharmę Starogard Gdański . Było to pierwsze zwycięstwo zgorzelczan w tegorocznych rozgrywkach w ramach Turon Basket Ligi na własnym parkiecie. O przewadze nad gośćmi niech świadczy fakt, iż w pewnym momencie prowadzili aż 31 punktami. Warto odnotować, że w tym meczu na parkiecie zadebiutował junior Maciek Muskała – wychowanek klubu znad Nysy.

Spotkanie rozpoczęło się od  dynamicznych i co najważniejsze, skutecznych ataków gospodarzy na kosz rywali. Okrasą pierwszej kwarty był blok, jaki Damian Kulig założył Cezaremu Trybańskiemu - byłemu graczowi NBA. Silny skrzydłowy Turowa, od początku sezonu sygnalizujący wysoką formę i w tym meczu „ciągnął” wynik. Tylko w pierwszych dziesięciu minutach zdobył 9 punktów, z czego aż 6 z rzutów wolnych. Przeciwnicy, widać doceniając jego możliwości, próbowali go zatrzymać faulami. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 30:14, gdyż swoje punkty zdobywali także Łukasz Wisniewski, John Prince i Ivan Zigeranović.

W drugiej odsłonie czarnozieloni zupełnie zdeklasowali przeciwników. Sami zdobyli aż 22 punkty, pozwalając Polpharmie powiększyć swoje konto zaledwie o 9 oczek. W efekcie pierwsza połowa zakończyła się przy stanie 52:23.

Prowadząc w tak zdecydowany sposób gracze Turowa, po przerwie wyszli na boisko nieco zdekoncentrowani, czym pozwolili przeciwnikom na zdobycie 7 punktów pod rząd, przy zerowym dorobku własnym. Wtedy trener Miodrag Rajković poprosił o czas. Reprymenda udzielona jego podopiecznym przyniosła spodziewany skutek. Turów zaczął odrabiać straty, dążąc do przywrócenia wysokiej przewagi. Nie do końca sztuka się udała, bo przyjezdni wygrali tę odsłonę 14:16.

Pierwsze pięć minut ostatniej kwarty to koncert gry miejscowych. Grę bardzo skutecznie kreowała druga piątka zespołu, w którym pierwsze skrzypce grali John Prince i Nemanja Jaramaz. To dzięki ich trafieniom Turów osiągnął najwyższe w tym meczu, 31 punktowe prowadzenie. Na ostatnie trzy minuty spotkania trener wpuścił na boisko juniora Maćka Muskałę, który mimo, iż nie trafił ani jednego ze swoich trzech rzutów z dystansu, to na boisku nie wyglądał na zagubionego. To właśnie w tym okresie, korzystając z osłabienia gospodarzy, Polpharma odrobiła nieco ze swoich gigantycznych zaległości. W efekcie wygrali tę kwartę 20:25 ale końcowy wynik 86:64 i tak robi wrażenie jeżeli się pamięta, że w poprzednich sezonach „Kociewskie Diabły” nieraz przysparzali działaczom i graczom Turowa bólu głowy. Tym razem to oni prawdopodobnie musieli sięgać po uśmierzające proszki.

Niewątpliwie poważnym osiągnięcie PGE Turów było zatrzymanie Cezarego Trybańskiego, dotychczasowego lidera statystyk TBL. Po sobotnim meczu, kiedy zdobył tylko 7 punktów, spadł tam na piąte miejsce. Najlepszym zawodnikiem był Łukasz Wiśniewski, który rzucił 18 punktów i udzielił aż 9 asyst. Dobre spotkanie ma na koncie również wszechstronny J.P Prince, który zdobył 13 punktów, miał 7 zbiórek, 5 asyst i 2 piękne bloki. Drużynowo zbiórki wygrał Turów 33/29. W asystach był remis 22/22.

Po meczu powiedzieli:

- Byliśmy bardzo pasywni zwłaszcza w pierwszej połowie. Później trudno było już coś zmienić – Ani zawodnicy, ani trener nie mieliśmy nic do powiedzenia w tym meczu – ocenił spotkanie Mindaugas Budzinauskas, trener Polpharmy.

- Po ostatnim meczu, który przegraliśmy w dogrywce bardzo ważne dla nas było, aby pokazać charakter. Przez trzy dni oglądaliśmy wideo dokonując analiz, wymieniając się poglądami na jego temat. Cieszę się, że dało to efekty. Wciąż nie gramy na swoim optymalnym poziomie ale myślę, że na to jeszcze przyjdzie pora. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak grają moi zawodnicy oraz z tego, jak pracują na treningach. Ciągle nie mamy w składzie Chylińskiego, ostatnio także wypadł nam Karolak. Myślę, że jak wrócą, to będzie jeszcze lepiej – zapewniał Miodrag Rajković.

PGE Turów Zgorzelec - Polpharma Starogard Gd. 86:64 [30:14, 22:9, 14:16, 20:25]

PGE Turów: Wiśniewski 18 pkt, Prince 13 pkt, Jaramaz 12 pkt, Kulig 11 pkt, Taylor 8 pkt, Dylewicz 7 pkt, Stelmach 7 pkt , Zigeranović 6 pkt, Barone 2 pkt, Krestinin 2 pkt, Muskała 0 pkt.

Polpharma: Varanauskas 13 pkt, Jeftić 12 pkt, Kukiełka 10 pkt, Hicks 7 pkt, Lekavicius 7 pkt, Trybański 7 pkt, Wall 4 pkt, Sarzało 2 pkt, Struski 2 pkt, Paul 0 pkt, Radwański 0 pkt.