Turów Żak 22 22Pierwszoligowa drużyna PGE Turów sformowana od podstaw w stosunku do ubiegłego roku w pierwszym meczu sezonu nowego sezonu uległa MKKS Żakowi Koszalin 100:103. Sprawcą niemiłej niespodzianki był doświadczony Jakub Dłoniak, który przy stanie 100:100, na 1,6 sekundy do końcowym gwizdkiem, oddał rzut z dystansu. Piłka wpadła do kosza równo z syreną a gospodarze stali jak wmurowani i z niedowierzaniem patrzyli na tablicę wyników.

Zapraszamy do Galerii!

Mecz wyrównany ze wskazaniem
Mecz, który rozegrano w sobotę 25 września wskazywał, że na parkiecie spotkało się dwóch równorzędnych rywali. Po pierwszych pięciu minutach gospodarze prowadzili 12:9, lecz szybko roztrwonili tę przewagę. Po pierwszych 10 minutach Żak już prowadził 21:26. Druga kwarta była bardziej wyrównana. Tury mając kłopoty w walce pod tablicami zaczęli dziurawić siatkę z dystansu. W pierwszej połowie oddali 6 celnych trójek przy trzech trafieniach przyjezdnych. Lepsi też byli w zbiórkach (20/16) – asystach (10/6). Wygrali tę ćwiartkę 22:22, lecz koszalinianie ciągle prowadzili 42:48.
Trzecią odsłonę Turów wygrał 26:22, dzięki czemu zmniejszyli przewagę Żaka do jednego punktu (69:70). Przy stanie 97:100 Michał Smolak trafił trójkę, czym doprowadził do remisu. Na 1,6 sekundy do końca spotkania trener koszalinian poprosił o czas. Na egzekutora rzutu rozpaczy wyznaczył wspomnianego Jakuba Dłoniaka. Weteran parkietów nie zawiódł w pozostałym czasie oddał ceny rzut, czym wywołał euforię w szeregach swojej drużyny i pogrążył w ciężkiej frustracji gospodarzy.
Podsumowując spotkanie trzeba zaznaczyć, że było bardzo wyrównane z tym, że jednak odbywało się trochę pod dyktando Żaka. Przez prawie 29 minut byli na prowadzeniu a Turów tylko przez 6 minut. Przewaga gości była jednak bardzo mała o czym świadczy fakt, iż aż 12 razy następowała zmiana prowadzenia i było aż 11 remisów.
Trener Paweł Turkiewicz o meczu:
Szkoda porażki. Przegraliśmy mecz ostatnim rzutem. Mamy dużo elementów do poprawienia, zwłaszcza obronę. W żadnej kwarcie nie zeszliśmy poniżej 20 pkt oddanych przeciwnikowi, ciężko wtedy wygrywać. Jeżeli tak będziemy bronić, jak dzisiaj to wszystko będzie dziełem przypadku. Popełniliśmy dużo podstawowych błędów, na które zwracałem uwagę przed meczem. Szkoda, ale mamy nad czym pracować przed następnymi meczami. Koszalinowi zaś pozwoliliśmy zrealizować wiele przedmeczowych założeń – powiedział Paweł Turkiewicz. Przypomniał, że w związku późnym terminem potwierdzania gdy w I lidze większość graczy już znalazła swoje kluby zaś jemu udało zwerbować tylko tych graczy, z których obecnie składa się drużyna. Zapytaliśmy, czy obecny skład zespołu jest docelowy mając na uwadze, że w poprzednim sezonie Turów zaczął odnosić sukcesy po przybyciu nowych zawodników. Trener przyznał, że będzie to trudne, gdyż budżet nie jest z gumy. Będzie starał pracować z tymi, którymi dysponuje zwłaszcza, że obserwuje u nich dużą energię i chęć do gry. Dużo zależy od tego, żeby zawodnicy uwierzyli w siebie.