dart 1Widzieliście skupionych ludzi, rzucających lotkami do tarczy? Na pobliskich stołach stoją wielkie szklanki piwa, nierzadko towarzyszy im pizza. To darterzy, wybierający spędzenie wolnego czasu ze znajomymi w klubie ponad trenowanie kciuka przy przełączaniu kanałów telewizyjnych. W Zgorzelcu też są ludzie, dla których dart jest odreagowaniem po całym tygodniu stresującej pracy. Spotykają się w piątkowe wieczory tam, gdzie stoją automaty z tarczami. Powstanie Zgorzeleckiej Ligi Darta zainicjował Marek Ławicki, kibicujący także koszykarzom z PGE Turów.

Zapraszamy do galerii

 


Gazeta Regionalna: Kiedy wpadłeś na pomysł utworzenia tej ligi?
Marek Ławicki: Często jeżdżę na mecze Turowa rozgrywane poza Zgorzelcem. Tam spotykam się z kibicami innych klubów w pubach czy piwiarniach. Stały tam maszyny do darta, więc zacząłem do nich rzucać. Z czasem weszło to w etap rywalizacji. Zaczęło się wokół mnie gromadzić coraz większe grono znajomych. Szybko okazało się, że jest potrzeba utworzenia ligi. Powstała więc kilka lat temu.
GR.: Czym dla was jest dart?
MŁ.: To miłe spędzenie czasu ze znajomymi, relaks i rywalizacja. Rzucając lotkami zupełnie się wyłączasz, skupiasz się wyłącznie na tym, żeby trafić. No i można pograć ludźmi z innych miast. Jest walka o punkty, o rankingi. Nasza liga skupia 25 osób, lecz liczba ta rośnie. Należymy do Dolnośląskiej Ligi Darta obejmująca większość południowo-zachodniej Polski z niektórymi miastami województwa lubuskiego włącznie.
GR.: Kto może grać w darta?
MŁ.: Dla każdego, który może stać i może rzucać lotkami. Nie ma żadnych graniczeń wiekowych. Przykładem jest mój syn: ma siedem lat i podczas turnieju w Gubienie wygrał jeden mecz z dorosłym graczem.
GR.: Kilka słów o zasadach darta?
MŁ.: Podstawowe warunki turniejowe to tzw. 501 double out. Oznacza to, że rozpoczynając grę ma się na koncie 501 punktów, z których schodzi się do zera. Żeby jednak skończyć danego „lega”, musisz trafić podwójną. Liczby podwójne umieszczone są na zewnętrznym pierścieniu tarczy. Jeżeli zatem będziesz mieć 20 pkt do końca i trafisz „dwudziestkę”, to nie skończysz. Musisz trafić podwójną dziesiątkę. Reszty zasad, które nie są zbyt skomplikowane, nauczysz się podczas gry.
GR.: Słyszałem, że masz poważne osiągnięcia sportowe?
MŁ.: Podczas Międzynarodowego Pucharu Polski 2017 połączonego z Turniejem Finałowym Sezonu Ligowego 2016/17 w Legnicy zająłem pierwsze miejsce w jednej z konkurencji.
GR.: Gratulacje. Życzę dalszych osiągnięć i dużo zadowolenia z gry.

Rozmawiał: Janusz Grzeszczuk
Foto: GRE

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4000zł 4,5000zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-05-31

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa