W trakcie ostatniej sesji Rady Gminy Zgorzelec zebrani wysłuchali informacji Zastępcy Wójta Piotra Machaja dotyczącej realizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli tzw. ustawy śmieciowej. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi ruszył 1 lipca. Na terenie gminy Zgorzelec odpady odbierają dwa przedsiębiorstwa ZGiUK z Lubania oraz MPGK ze Zgorzelca.
Wszystkie odpady z terenu gminy trafiają do regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu. Ci, którzy deklarowali selektywną zbiórkę śmieci mogą to robić wrzucając je do specjalnych kolorowych pojemników o poj. 2,5 m3 zlokalizowanych w miejscach publicznych. Zbiera się tam opakowania szklane – kolor zielony, makulaturę – niebieski i opakowania z tworzyw sztucznych – kolor żółty. Bioodpady zbierane są w pojemnikach srebrnych o pojemności 1,1 m3. Na terenie gminy jest 48 takich zestawów a planuje się do końca roku dostawić kolejnych 12.
Na początku września w Radomierzycach i Żarskiej Wsi uruchomiono tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można tam dostarczać zużyty sprzęt elektryczny, meble, stare opony, akumulatory i baterie, gruz z budów oraz to, co gromadzi się w kolorowych pojemnikach, czyli makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne i odpady biodegradowalne.
Władze gminy Zgorzelec planują w najbliższym czasie wyposażyć te punkty w pojemniki na chemikalia i przeterminowane lekarstwa. Planuje się, że takie odpady przyjmowane będą w poniedziałki w dwóch ostatnich godzinach przed zamknięciem punktu. Na razie przeterminowane leki można wyrzucić na terenie gminy do specjalnych pojemników przy aptece w Carrefourze i ośrodkach zdrowia w Żarskiej Wsi, Radomierzycach i Trójcy.
Punkty w Radomierzycach i Żarskiej Wsi czynne są w dni robocze od października do końca lutego w godzinach od 8:00 do 16:00 a w soboty o godzinę krócej. Od marca do końca września punkty będą działać w dni robocze od 8:00 do 18:00, a w soboty od 8:00 do 15:00.
Niestety, nie wszyscy, którzy złożyli deklaracje wywiązują się z opłat. Zaległości wynoszą ponad 141 tys. zł. Nie wszyscy też deklaracje złożyli. Wszczęto 90 postępowań administracyjnych w stosunku do właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy nie wywiązali się z obowiązku ich złożenia. W wyniku wszczętych postępowań 19 osób złożyło wymagane deklaracje. Nadal w stosunku do 71 właścicieli nieruchomości toczą się postępowania administracyjne.