Narodowe CzytanieW sobotę 3 września Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła zgorzelczan do kolejnej wspólnej biesiady literackiej Narodowe Czytanie. W sali widowiskowej MDK znowu spotkali się wielbiciele literatury, amatorzy kulturalnej zabawy oraz najwierniejsi przyjaciele biblioteki. Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza wybornie prowadzili aktorzy Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze Anna Ludwicka-Mania i Jacek Grondowy. 

Gościem specjalnym spotkania była profesjonalna ukraińska pianistka (i pedagog muzyki, z ogarniętego wojną Mikołajowa) Olga Kuzovkova, która grając utwory Chopina magicznie przeniosła nas w atmosferę polskiego romantyzmu XIX stulecia.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, chętni do czytania przygotowanych przez bibliotekę  fragmentów tekstu zgłaszali się wcześniej, w odzewie na ogłoszone w mediach zaproszenie. Każdy, kto wprost z widowni zgłosił się do czytania, otrzymał przygotowany tekst i mógł wystąpić na scenie. Dzieci i młodzież szkolna, rodziny, mieszkańcy i samorządowcy byli w gronie naszych czytających. Wszyscy zasłużyli na medale, ale szczególne wyróżnienie kierujemy do starszej „młodzieży”, która dała prawdziwy popis głośnego czytania i wręcz aktorskiego obycia ze sceną. Uczcie się młodzi – macie od kogo.
W zgorzeleckim NC 2022 udział wzięli: Nikola Szukiewicz (Europejskie Liceum Ogólnokształcące w Zgorzelcu), Katarzyna Murmyło (Przewodnicząca RM Zgorzelec), Adam Turczyn (Radny RG Wiejskiej Zgorzelec), Dorota Baranowska (Przewodnicząca Komisji ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu UM Zgorzelec), Radosław Baranowski (Zastępca Burmistrza Miasta Zgorzelec), Małgorzata Sokołowska (Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego), Ireneusz Owsik (z Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego), Marta Topolnicka Dyrektor ZSZiL w Zgorzelcu oraz uczennice tej szkoły – Vanessa Nowacka, Anna Durasiewicz, Anna Kołoszyn, rodzina Karmasz – Magdalena, Mariusz oraz Mrcjanna, Mariusz F. i Matylda, dziewczyny z Miejskiego Klubu Seniora – Maria Dragan, Elżbieta Drachal, Teresa Kierżnowska, Helena Oleksiewicz, Elżbieta Skowrońska-Kaczmarek i Kierownik MKS Halina Rączkowska, Barbara Janicka i Patrycja Żygadło-Sałęga z Interclubu Femina, Anna Dynarowicz i Elżbieta Piątczak z Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zgorzelcu, Lidia Rodziewicz oraz Dyrektor MBP w Zgorzelcu Krystyna Radzięta.
Biblioteka serdecznie dziękuje: kierownictwu i pracownikom Miejskiego Domu Kultury, Mirosławie i Jerzemu Kulinicz – Kwiaciarnia Jur-Mir S.C., Antykwariatowi „Stylowe wnętrze. Galeria” (Zgorzelec, ul. Warszawska 3), za wszechstronną pomoc w organizacji i realizacji wydarzenia. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne zgorzeleckie Narodowe Czytanie w 2023 roku.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6600zł 4,6900zł
usd USD 4,5100zł 4,5600zł
usd CHF 4,7300zł 4,7700zł
usd GBP 5,3700zł 5,4000zł
czk CZK 0.1900zł 0.1930zł

Kurs z dnia: 2022-11-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa