oszukana seniorkaPolicjanci zwracają się z apelem do mieszkańców powiatu o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami, które chcą od nas pieniądze. Historie jakie przedstawiają przestępcy są rożne, ale cel jest ten sam – chcą wyłudzić od nas oszczędności. Zwracamy się również do osób młodych. Informujcie swoich rodziców, dziadków, osoby mieszkające samotnie o metodach jakimi posługują się przestępcy.

Pamiętajmy, że żaden funkcjonariusz Policji nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie żąda przekazania pieniędzy, czy też przelania ich na wskazany rachunek bankowy.
Wczoraj dyżurny zgorzeleckiej komendy odebrał kilka zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy. Niestety jedna z seniorek, choć wiedziała o oszustwach metodą na „policjanta”, uwierzyła w przedstawioną przez przestępców historię i straciła swoje oszczędności i kosztowności.
Przestępcy po raz kolejny podawali się za pracowników Poczty Polskiej i przekazywali informacje o nieodebranych przesyłkach. Tak zdobyli dokładny adres. Po chwili dzwonił kolejny z oszustów i podając się za funkcjonariusza policji informował o prowadzonej akcji mającej na celu schwytanie złodziei, którzy właśnie chcą okraść seniorkę. Przestępca wypytywał o zgromadzone oszczędności i kosztowności przechowywane w domu i na rachunkach, tłumacząc, że aby je ochronić seniorka musi przekazać je policji, która przechowa je do zakończenia akcji. Poinformował, że w związku z tym, że mieszkanie jest obserwowane przez oszustów pieniądze i kosztowności musi wyrzucić przez okno.
Presja czasu, obawa przed utratą oszczędności, chęć pomocy policji, wszystko to sprawiło, że 84-letnia mieszkanka powiatu zgorzeleckiego straciła ponad 20 tysięcy złotych oraz kosztowności.
Po raz kolejny zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków, samotnie mieszkających sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.
Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki! W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3200zł 4,4800zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-06-09

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa