Hakerskie linkiZgorzeleccy policjanci przestrzegają przed oszustami podszywającymi się pod znane banki i wysyłającymi sms-y z linkiem do aktualizacji aplikacji mobilnej. Po kliknięciu w link przestępcy mogą przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem, w tym również uzyskać dostęp do naszej bankowości internetowej.


Każdy kto posiada bankowość internetową może spotkać się z oszustwem na tzw. „aplikację”, która coraz częściej stosowana jest przez przestępców.
Oszuści podszywają się pod znany bank i wysyłają fałszywe SMS-y do klientów, w których nakłaniają do aktualizacji aplikacji mobilnej.
Po kliknięciu w link zostajemy przeniesieni do strony, która ma udawać prawdziwą witrynę banku. Po kliknięciu w przycisk "Zainstalować" zostajemy przeniesieni do strony, która symuluje instalację programu. Następnie jesteśmy proszeni o umieszczenie skrótu do bankowości internetowej na ekranie smartfona. Ostatnim krokiem jest fałszywe okno do logowania w aplikacji bankowej. Podanie danych do logowania w „nowej wersji aplikacji” jest niebezpieczne i może skutkować udostępnieniem tych danych oszustom, którzy będą próbowali wykorzystać te dane, aby wykraść zgromadzone na koncie oszczędności.
Jak się bronić przed internetowymi oszustwami:
• Stosuje zasadę ograniczonego zaufania. Nie klikaj odruchowo w linki i nie pobieraj plików z nieznanych źródeł.
• Nie udostępniaj innym osobom Twoich haseł i loginów.
• Zanim otworzysz załącznik, dokładnie przeczytaj treść wiadomości. Fałszywe mogą zawierać błędy ortograficzne, gramatyczne i interpunkcyjne.
• Przed kliknięciem w link dokładnie się mu przyjrzyj. Oszuści często wykorzystują pozornie banalne, ale trudne do wykrycia sztuczki – np. zastępują literę „l” cyfrą „1”, a literę „O” – cyfrą „0”. Jeżeli chcesz zalogować się do serwisu transakcyjnego banku, najbezpieczniej będzie, jeżeli własnoręcznie wprowadzisz jego adres www.
• Jeżeli masz wątpliwości, czy wiadomość faktycznie pochodzi od danej firmy czy instytucji, skontaktuj się z jej przedstawicielem, np. za pośrednictwem infolinii.
• Warto również korzystać z dobrych programów antywirusowych.
kom. Agnieszka Goguł

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa