Oszukana mieszkana ZgorzelecObietnica szybkiego zysku i udanej inwestycji skusiła mieszkankę Zgorzelca do zainwestowania swoich oszczędności. 73-letnia kobieta w mediach społecznościowych zobaczyła ogłoszenia zachęcające do zainwestowania w spółkę gazowniczą. Zyski oczywiście miały być pewne i wysokie. Na początku seniorka musiała wypełnić formularz zgłoszeniowy. 

Następnie poczekać na informacje od "konsultantki", która szczegółowo i spokojnie wyjaśniła cały proces przedsięwzięcia. Jednocześnie zapewniała rozmówczynię, że stanie się udziałowcem gazociągu, dzięki czemu będzie czerpać stałe i wysokie zyski. Seniorka przelała na wskazany rachunek bankowy 930 złotych. Kilka dni później odezwał się następny ,,konsultant'', który namówił kobietę do zainstalowania programu, który rzekomo miał pomóc w posługiwaniu się kontem klienta. Linki do fałszywej aplikacji kobieta otrzymywała drogą mailową. Przestępca cały czas instruował rozmówczynię co ma robić, gdzie klikać. Niestety w rzeczywistości seniorka zainstalowała program umożliwiający oszustom zdalne sterowanie jej komputerem. W ten sposób przestępcy przelali z konta 73-latki ponad pół miliona złotych.
W jaki sposób można się chronić przed oszustwami inwestycyjnymi?
• Jeśli chcesz zainwestować, a nie masz doświadczenia, poszukaj zaufanego doradcy finansowego, brokera lub maklera giełdowego, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki. Nie podejmuj swoich decyzji pochopnie.
• Nie wierz reklamom, ogłoszeniom ani doradcom, którzy mówią o szybkim zysku bez ryzyka.
• Jeśli otrzymasz od kogoś propozycje inwestycji, sprawdź, czy jest ona prawdziwa. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości – zgłoś sprawę do swojego banku lub na policję.
• Zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania. Zachęcamy Cię do śledzenia informacji zamieszczanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i CSIRT KNF, gdzie możesz zapoznać się z listą stron firm i podmiotów, które są fałszywe.
• Pamiętaj, nigdy nie podawaj haseł, danych logowania, kodów BLIK i innych kodów autoryzacyjnych. Chroń dane swojej karty płatniczej.
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa