nadchodzi medyczne schengenOd przyszłego roku obywatele krajów unijnych będą mogli sami decydować, w jakim państwie chcą się leczyć. Kasa chorych obywatela danego kraju będzie musiała zwrócić im część kosztów. Niemieckie szpitale przygraniczne widzą w tym swoją szansę i już teraz starają się pozyskać nowych, polskich pacjentów. Od października 2013 roku obywatele państw unijnych będą mogli leczyć się w wybranym kraju unijnym. Bez dodatkowych procedur, podań i zezwoleń. Unijna dyrektywa w tej sprawie nazywane jest „medycznym Schengen".

 

Rodzima kasa chorych będzie musiała opłacić koszt leczenia zagranicą do wysokości ceny takiego same go zabiegu we własnym kraju. Pacjent będzie musiał pokryć tylko ewentualną różnicę. Oczywiście dotyczyć to będzie także polskich pacjentów.
Drożej nie znaczy, że lepiej
Szczególne zainteresowanie wzbudza nowa unijna dyrektywa w regionach na niemiecko-polskim pograniczu. Już dziś wielu Niemców przyjeżdża do polskich dentystów. Wystarczy przejść się ulicami Zgorzelca, przy których są gabinety stomatologiczne. Każdy z nich ma dwujęzyczną tablicę informacyjną. Powód jest oczywisty: porównywany poziom usług przy kilka a czasami nawet kilkunastokrotnie niższych cenach. Niektóre niemieckie kasy chorych na własna rękę podpisały umowy z wybranymi stomatologami w Polsce i już współfinansują leczenie swoich pacjentów. – Mam sporą grupę Niemców, którzy się u mnie leczą. W bardzo wielu przypadkach ich amalgamatowe wypełnienia wyglądają tak, jak gdyby ktoś je uklepywał palcem. Natomiast porcelanowe koronki u nich w ogóle nie są refundowane. Zresztą różnica w cenach jest tak wysoka że ci, którzy się na nie decydują, wolą zapłacić z własnej kieszeni. I tak wychodzą na swoje – mówi jedna ze znanych zgorzeleckich dentystek.
Rodzą „przez przypadek"
Niemieckie media niejednokrotnie informowały o przypadkach Polek z bliskiego nam województwa lubuskiego, które udawały się na poród do przygranicznych szpitali. Powodem był wyższy standard i większy zakres oferowanych usług: m.in. darmowe znieczulenie, czy cesarskie cięcie na życzenie. Rodzące udawały się przed samym porodem do niemieckiego szpital, gdzie zgłaszano to jako przypadek nieprzewidziany, w trakcie np. wyjazdu na zakupy po niemieckiej stronie czy wizyty u znajomych. W Zgorzelcu takie przypadki wydają się mało prawdopodobne. Po niedawnym remoncie oddziału ginekologiczno-położniczego, miejscowy ZOZ jest miejscem istnych pielgrzymek rodzących z kilku ościennych powiatów.
Odejdzie Polak, przyjdzie Niemiec?
Obecnie trudno przewidzieć, jaka będzie skala zjawiska odpływu pacjentów z polskich szpitali. Bez wątpienia wszystko będzie zależało od głębokości kieszeni potencjalnych pacjentów. Dla majętniejszych kwestia dopłacenia do kosztu refundowanego przez NFZ nie będzie problemem. Czy ewentualne braki w polskich placówkach służby zdrowia uzupełnią niemieccy chorzy? Z pewnością przy naszej, krajowej służbie zdrowia pozostaną emeryci, którym nigdy się nie przelewało.

 

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa