kwartet na koniec czasówWe wtorek 15 stycznia 2013 roku, o godzinie 19.30, w namiocie rozstawionym na terenie dawnego obozu jeńców wojennych Stalag VIII A w Zgorzelcu, rozpocznie się koncert upamiętniający pierwsze wykonanie ukończonego w niewoli opus magnum „KWARTET NA KONIEC CZASU" Oliwiera Messiaena. Tym razem ma to być koncert tak bliski Messiaena mistrza i Messiaena człowieka jak żaden inny.

Prapremiera kompozycji, uznawanej za jedno z najwspanialszych i najczęściej granych dzieł muzycznych XX wieku, miała miejsce 72 lata temu, 15 stycznia 1941 roku, w lodowato zimnym baraku teatralnym, przed liczącą blisko pół tysiąca publicznością, którą stanowili przede wszystkim więźniowie obozu. Organizowane od 2008 roku przez stowarzyszenie MEETINGPOINT, współczesne styczniowe koncerty w namiocie dedykowane są właśnie temu wydarzeniu, a w rolę wykonawców przejmującego dzieła, na zaproszenie organizatorów, wcielają się na przemian uzdolnieni młodzi europejscy muzycy i słynni z niemających sobie równych interpretacji messiaenowskiego dzieła soliści tacy jak Myung-Whun Chung czy Peter Donohoe. Podczas zbliżającego się, szóstego już koncertu, apokaliptyczne dzieło Messiaena wykonają jeden z najbłyskotliwszych światowych klarnecistów Romain Guyot, koncertmistrze patronującej przedsięwzięciu orkiestry STAATSKAPELLE DRESDEN – skrzypaczka Yuki Manuela Janke i wiolonczelista Isang Enders oraz wybitny interpretator messiaenowskiego dzieła, pianista Roger Muraro, uczeń żony Oliviera Messiaena – Yvonne Loriod, pod której okiem osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Obok wspomnianych wcześniej muzyków Myung-Whun Chunga i Petera Donoho, Muraro uznawany jest za najbardziej kompetentnego i autentycznego interpretatora dzieła Oliviera Messiaena. Gościem wieczoru będzie ponadto laureat pierwszej nagrody w konkursie pianistycznym Oliviera Messiaena z 1968 roku, kapelan w burgundzkim Paray-le-Monial, Ojciec Jean-Rodolphe Kars, który uznaje Messiaena za swojego pierwszego duchowego ojca.
Organizator koncertu, Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN razem ze wspierającymi jego działalność Burmistrzem Miasta Zgorzelec, Wójtem Gminy Zgorzelec i Starostami Powiatu Zgorzeleckiego i Powiatu Goerlitz serdecznie zapraszają do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Bilety do nabycia we wszystkich znanych punktach przedsprzedaży w Görlitz (Görlitz-Information, SZ-Treffpunkt Görlitz City-Center, Touristbüro i-vent) i w kasie przed koncertem.
O godzinie 18.30 i 19.00 z Demianiplatz w Görlitz wyruszy autobus, który będzie się zatrzymywał na przystankach w Zgorzelcu. Będzie nim można także wrócić do miasta po koncercie.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-17

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa