Na szlaku do ŚwinoujściaUczniowie zgorzeleckiego „Górnika" wraz z opiekunami odbyli ciekawą podróż, pokonując rowerem 600 kilometrów. „I udało się! Po wielu staraniach zdołaliśmy wprowadzić w życie nasz plan odbycia długiej – i w założeniach ciekawej – podróży. Oczywiście rowerem! Nasza wyprawa do Świnoujścia miała potrwać 7 dni.

W tym czasie mieliśmy pokonać niemal 600 kilometrów. Plan został szczegółowo opracowany przez nauczycieli, którzy już wcześniej przebyli tę trasę i wiedzieli, jak sprawy się mają. Ścieżka rowerowa Oder-Neisse-Radweg (po niemieckiej stronie granicy – po polskiej stronie nie ma, niestety, takiej trasy, a szkoda) rozpoczyna się już w Czechach i biegnie wzdłuż rzek granicznych, jak wskazuje jej nazwa, aż do Bałtyku.

Oprócz nauczycieli opiekunów, w wycieczce (a może lepiej powiedzieć wyprawie?) uczestniczyła siódemka uczniów (w tym dwie dziewczyny!) Zespołu Szkół Zawodowych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu. To w tej szkole działa Klub Rowerowy, który ma już na swoim koncie kilka większych kilkudniowych wyjazdów (m. in. trasy Słubice – Zgorzelec (ponad 200 kilometrów), Zgorzelec – Neuzelle – Zgorzelec (ok. 330 kilometrów), Zgorzelec – Ostritz – Frydlant – Zgorzelec (ponad 100 kilometrów}, a także wiele innych, jednodniowych.

My rozpoczęliśmy nasz „tour" oczywiście w Zgorzelcu, wyruszając z Mostu Staromiejskiego. Wyjazd: 8 czerwca 2013, godzina 10.00 Oczywiście wszyscy obecni – nikt nie zawiódł.
Trasa – podzielona na siedem etapów – zakładała nie tylko jazdę rowerem, ale również zobaczenie nowych, ciekawych miejsc. Pierwszego dnia dojechaliśmy do Bad Muskau i Łęknicy. Dziś na pewno możemy polecić wszystkim zwiedzenie parku i pałacu mużakowskiego (znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO). Następnego dnia dotarliśmy do Gubin i Gubina. Tam do zwiedzenia (dla osób o mocnych nerwach) pozostaje Plastinarium, o którym można znaleźć informacje również w Internecie. Można je zwiedzać od piątku do niedzieli. Na następnym etapie do Frankfurtu i Słubic warto było zatrzymać się w leżącym nieopodal ścieżki zabytkowym klasztorze Neuzelle. Okazuje się, że pomyślano tam również o polskich turystach, dając im możliwość zwiedzania obiektu z polskim komentarzem. Czwarty dzień to jazda właściwie wyłącznie po wałach przeciwpowodziowych, po których wiedzie ścieżka rowerowa. Na koniec dnia docieramy do Hohenwutzen i Cedyni. Po drodze podziwiamy pomnik upamiętniający bitwę pod Cedynią. Piąty dzień to przejazd niemal pod Szczecin, chociaż ścieżka odbiega to od granicy ku zachodowi. Docieramy do Perkun, niewielkiego miasteczka, w którym znajduje się małe muzeum granicy polsko-niemieckiej. Położone jest przy pałacu, który jest obecnie remontowany. Kolejny, szósty już dzień to jazda przez lasy i niewielkie miejscowości położone w pobliżu granicy, choć tej już nie widać. Docieramy do Ueckermuende – starego portowego miasteczka nad Zalewem Szczecińskim. Niewątpliwie warto je zobaczyć, chociażby ze względu na urokliwe centrum, port, czy też ZOO (którego jednak nie mieliśmy możliwości zwiedzić). No i wreszcie ostatni dzień naszej podróży. Przed nami droga do Świnoujścia – naszego celu. W pierwszej części trasy przejeżdżamy przez malownicze rozlewiska z mnóstwem dzikich ptaków wodnych. Dojeżdżamy do zabytkowego Anklam, by stamtąd udać się na północ, do jedynego w tej okolicy mostu, przez który przedostajemy się na wyspę Uznam. A stąd już coraz bliżej do Świnoujścia. Docieramy do celu późnym popołudniem, przekraczając granicę nowo powstałym odcinkiem ścieżki rowerowej (o czym dowiadujemy się od tubylców). I stajemy na mecie naszej wyprawy!

Stąd trzeba już tylko wrócić do Zgorzelca. Tym razem odbywamy podróż pociągiem. Jednak już padają głosy o tym, że trzeba będzie pokonać tę trasę również w drugą stronę. Czemu by nie? Może uda się i to. A tymczasem polecamy taką wycieczkę wszystkim fanom roweru! Naprawdę warto spróbować.

Na zakończenie chcielibyśmy wyrazić nasze podziękowania instytucjom, które wspomogły finansowo naszą wyprawę, a wśród których znalazły się Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Gmina Miejska Zgorzelec oraz Gmina Zgorzelec. Bez tej pomocy zdecydowanie trudniej byłoby zorganizować tak duże przedsięwzięcie".

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa