Jak działa strefaPod koniec marca br. został wybrany nowy zarząd KSSEMP. W Sali Rajców w Lubaniu po raz pierwszy (27.09) od czasu zmiany zarządu, pojawił się nowy prezes strefy, Tadeusz Rycharski. Samorządowiec z 25-letnim doświadczeniem wnikliwie przedstawiał bieżące wiadomości z działalności strefy, szczególnie podkreślając informacje o planach działania dotyczących podstrefy lubańskiej.

 

 

KSSEMP jest spółką akcyjną, w skład której wchodzi 16 samorządów zlokalizowanych na terenie 9 powiatów w Polsce, zajmuje powierzchnię 373 ha położonych na terenie województwa dolnośląskiego i południowej części Wielkopolski. Do tej pory KSSEMP wydała 119 zezwoleń, co dało ponad 7,5 tys. miejsc pracy. Lubańskich radnych najbardziej interesowały jednak sprawy związane z działalnością Podstrefy Lubań. Tutaj prezes strefy podziękował Burmistrzowi Miasta Lubań, Arkadiuszowi Słowińskiemu za kilka spotkań merytorycznych. Wśród kluczowych zadań dla naszej podstrefy wymieniał budowę ronda i włączanie nowych terenów.
- Sprawy najważniejsze dla Lubania to budowa ronda - podawał Tadeusz Rycharski, Prezes Zarządu Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. - Jesteśmy umówieni na spotkanie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja dotyczy skrzyżowania dróg nr K30 i 296, gdzie są położone 3 obszary strefy ekonomicznej. Trudny dojazd obniża atrakcyjności tych terenów. W tej chwili nic nie deklarujemy, ale robimy, co możemy, jako że mamy wspólny interes. Drugie ważne zadanie to włączenie nowych terenów. Pojawiła się szansa na pozyskanie kolejnych 39,68 ha. Obecnie wniosek czeka na swoją kolejność, są też podejmowane nowe działania w tej sprawie. Ponadto wspólnie z burmistrzem Arkadiuszem Słowińskim prowadziliśmy rozmowy z prezesem spółki Automatec, która jest poważnym inwestorem w Lubaniu, na temat jej ewentualnego włączenia w granice lubańskiej podstrefy - wymieniał przedstawiciel KSSEMP.
Nowy zarząd oprócz planów na przyszłość wskazywał również na bieżące problemy. Radnych ciekawiło, jak strefa widzi dalszą współpracę z samorządem lubańskim.
- Marzeniem zarządu strefy jest wspólna promocja obszaru inwestycyjnego prowadzona wraz z miastem Lubań - odpowiedział T. Rycharski. - Film promocyjny, spotkania gospodarcze oraz działania mające na celu poprawę infrastruktury powinny powstawać przy udziale władz samorządowych. Praktyka 20 lat funkcjonowania stref pokazuje, że lepiej można pozyskać inwestorów przy wspólnym działaniu miejskich władz - radnych, burmistrza oraz zarządu strefy. Wspólne starania przyniosą większe efekty.
Kilka słów poświęcono też dobrze znanej sprawie klastrów edukacyjnych. Okazało się, że zarząd strefy zamierza kontynuować inicjatywę, ale jednocześnie uważa, że w tej materii powinny zajść pewne zmiany. Na zakończenie padły zarzuty, jakoby Podstrefa Lubań była mało atrakcyjnym terenem wobec innych podstref. Prezes przyznał, że teren pod wieloma względami odbiega od ideału, ale nie odstaje od terenów zlokalizowanych w innych miejscowościach. Faktem jest jednak, że na bieżąco należy podnosić atrakcyjność terenów i promować je na jak największą skalę, aby ściągać nowych inwestorów.
Choć wrześniową sesję zdominowały sprawy strefy, radni lubańscy wysunęli również dużą liczbę interpelacji i zapytań. Rozmowy dotyczyły kwestii zbliżających się remontów chodników i tego, które chodniki zostaną wyremontowane. Dyskutowano również o planowanej reformie oświaty, w tym likwidacji gimnazjów. Oprócz tego przyjęto sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym i jednogłośnie podjęto uchwałę dotyczącą drobnych zmian w budżecie miasta.
(ŁCR)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-15

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa