437 190313Policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Fiat. Jak się okazało 20-latek nie miał uprawnień do kierowania, miał przy sobie narkotyki i był pod ich wpływem. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.


Narkotyki podobnie jak alkohol mogą mieć różny wpływ na zdolności psychomotoryczne człowieka. Mogą zaburzać zdolność do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach, a tym samym na zdolność bezpiecznego kierowania pojazdem, co może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzań drogowych. Dlatego decydując się na kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających, czy psychotropowych musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Od początku roku na drogach powiatu zgorzeleckiego funkcjonariusze zatrzymali 84 kierujących, którzy prowadzili pojazdy będąc pod wpływem narkotyków. Ostatni został zatrzymany przez policjantów ze zgorzeleckiej grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Fiat. Podczas sprawdzania w dostępnych bazach danych okazało się, że 20-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Dodatkowo przy mężczyźnie funkcjonariusze ujawnili woreczek strunowy z metamfetaminą, a badanie narkotesterem wykazało, że jest on pod jej wpływem.
Teraz za popełnione przestępstwa nieodpowiedzialny kierujący odpowie przed sądem.
Przypominamy, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych oraz sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.
Natomiast za kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.
Za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa