fot. Sudzucker Polska S.A. 1 NowogrodziecW Nowogrodźcu przy ul. Asnyka uruchomiona została charakterystyczna zielono-czerwona lodówka społeczna. Jadłodzielnia ma z jednej strony stanowić punkt wsparcia dla osób w kryzysie, a z drugiej przeciwdziałać marnowaniu żywności. Jest czynna 5 dni w tygodniu.

Według najnowszego raportu Federacji Polskich Banków Żywności „Nie Marnuj Jedzenia 2023” w domach niemal 60 proc. Polaków „spożywka” regularnie trafia do kosza. Skala marnotrawstwa martwi szczególnie, gdy zestawimy ją z liczbą żyjących w skrajnej biedzie. Mowa o grupie liczącej ponad 1.5 miliona osób. Rozwiązanie dla obu tych zjawisk choć banalne, jest doskonałe w swojej prostocie - warto się dzielić. Mieszkańcy Nowogrodźca i okolicznych miejscowości mogą od teraz w prosty sposób przekazać potrzebującym nadwyżki jedzenia ze swoich gospodarstw domowych. W budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zlokalizowanym na ulicy Asnyka 53, działa lodówka społeczna. Można z niej korzystać w godzinach otwarcia MOPS-u od poniedziałku do piątku - odbierając lub dostarczając żywność. Osoby, które zdecydują się podzielić, powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach. Potrawy oraz produkty spożywcze muszą być odpowiednio zabezpieczone i nadawać się do spożycia. Nie należy przynosić artykułów sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów (świeże mięso, jajka) oraz takich, które nie nadają się do przechowywania w urządzeniach chłodniczych (makarony, kasze, mąki).

Charakterystyczna zielono-czerwona lodówka społeczna w Nowogrodźcu jest jedną z 5 uruchomionych przez markę Cukier Królewski w ramach kampanii Piecz, Przerabiaj, Podziel się i towarzyszącej jej akcji realizowanej pod hasłem „Gdzie dobro króluje, nic się nie marnuje”, której partneruje Fundacja WeźPomóż. Pozostałe jadłodzielnie działają we Wrocławiu, Zdzieszowicach, Długołęce i Walimiu. Ich zadaniem jest niesienie pomocy osobom w kryzysie oraz wspieranie lokalnej społeczności w niemarnowaniu żywności.

(AS/Foto:AS)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-20

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa