wypadek na hulajnodzeW sobotę (6.04) wieczorem na terenie gminy Zawidów doszło do groźnego wypadku drogowego. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci dwie małoletnie mieszkanki powiatu zgorzeleckiego jechały razem na hulajnodze elektrycznej. 15-letnia kierująca nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze.

Straciła panowanie nad hulajnogą w wyniku czego się przewróciły. Niestety jedna z nastolatek w wyniku zdarzenia odniosła poważane obrażenia. Na miejsce niezwłocznie zostały skierowane służby ratunkowe. Jak wynikało ze wstępnych ustaleń 15-latka kierując hulajnogą elektryczną wraz z 14-letnią pasażerką nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych.

Straciła panowanie nad hulajnogą w wyniku czego się przewróciły.Niestety jedna z nastolatek w wyniku zdarzenie odniosła poważane obrażenia. Teraz pod nadzorem prokuratora policjanci będą wyjaśniać wszystkie okoliczności tego zdarzenia.
Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do obowiązujących przepisów i zachowanie ostrożności.
Przypominamy obowiązujące przepisy związane z hulajnogą elektryczną.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
• jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
• zachowanie szczególnej ostrożności,

• ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Hulajnoga elektryczna: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa