IMG 5885 scaledW piątek (12.08) odbyła się uroczystość zakończenia międzynarodowej wymiany młodzieży Worcation połączona z upamiętnieniem ofiar II wojny światowej. Na dwa tygodnie, od 30.07. do 13.08, do Europamiasta przyjechali młodzi ludzie z Polski, Niemiec, Włoch oraz Ukrainy. Była to już 15. edycja projektu organizowanego przez stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen. Temat przewodni tegorocznego Worcation skupiał się na historii byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A oraz na prawach człowieka.


Podczas uroczystości z okazji zakończenia projektu uczestniczki i uczestnicy przedstawili efekty swojej pracy, a także opowiedzieli o doświadczeniach zebranych w trakcie tego dwutygodniowego spotkania. Podczas warsztatów teatralnych i muzycznych młodzież w artystyczny sposób mogła zapoznać się z tematyką praw człowieka. Uczestniczki i uczestniczki w trakcie warsztatów podejmowali również aktualne problemy społeczne, a z pomocą metody „Teatru uciśnionych” starali się odnaleźć współczesne analogie do realiów życia jeńców więzionych w Stalagu VIII A. Szczególne wrażenie na obecnych wywarła ostatnia scena spektaklu, w której młodzież zajęła jednoznaczne stanowisko w sprawie napaści Rosji na Ukrainę i toczącej się wojny. Wzruszającym zwieńczeniem tej wymownej sceny było wspólne zaśpiewanie przez uczestniczki i uczestników znanego ukraińskiego utworu.
Trzecia, historyczna grupa warsztatowa odsłoniła pozostałości po jednym z baraków, a mianowicie dwa wejścia do baraku, toalety nocne, fragmenty koryt do mycia oraz piece kaflowe. Pozwoliło to na pokazanie rzeczywistej wielkości baraku w na co dzień porośniętym lasem terenie. We wspomnianym baraku umieszczeni byli jeńcy Armii Czerwonej, których wraz z jeńcami włoskimi traktowano w obozie najgorzej. Efekty warsztatów historycznych przyczynią się w przyszłości do rozwoju oferty edukacyjnej Miejsca Pamięci Stalag VIII A, a więcej informacji na temat odsłoniętego baraku można usłyszeć w nowym przewodniku multimedialnym po Miejscu Pamięci.
Przez dwa tygodnie trwania projektu młodzi Europejczycy mogli liczyć również na wiele atrakcji: podczas gry miejskiej poznali Europamiasto Zgorzelec-Görlitz, spędzili dzień nad jeziorem Berzdorf, uczestniczyli w wycieczce do Drezna oraz mieli okazję zintegrować się podczas wieczornych grillów. Ten wspólne spędzony czas sprawił, że pożegnanie było pełne łez, jednak uczestniczki i uczestnicy obiecali sobie, że za rok również spotkają się w Zgorzelcu-Görlitz.
Projekt Worcation 2022 został dofinansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz Partnerstwo na rzecz Demokracji Miasta Görlitz w ramach programu federalnego „Żywa demokracja”.
Serdecznie dziękujemy naszemu partnerowi – Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura oraz sponsorom: Gminie Zgorzelec oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu.
Patronat nad projektem objęli Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Nadburmistrz Miasta Görlitz Octavian Ursu.
Publikacje nie wyrażają opinii Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ) oraz Federalnego Urzędu ds. Rodziny i Zadań Obywatelskich (BAFzA). Za treść swoich wypowiedzi odpowiedzialność ponoszą autorzy/autorki.
(GZ)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-30

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa