Pamięć o Orlętach Lwowskich2W Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie (29.11) odbył się I Powiatowy Konkurs „Pamięć o Orlętach Lwowskich", w którym uczestniczyło dziewięć gimnazjów z powiatu zgorzeleckiego. Na zaproszenie i ofertę konkursu odpowiedziały szkoły: Gimnazjum nr 1 i 2 z Bogatyni, Gimnazjum nr 1 i 3 ze Zgorzelca, Gimnazjum z Węglińca, Gimnazjum z Zawidowa, Gimnazjum z Sulikowa i Gimnazjum z Działoszyna.


Konkurs rozpoczął się o godzinie 900 przedstawieniem przygotowanym przez uczniów Gimnazjum w Ruszowie, poświęconym Orlętom Lwowskim. Po przedstawieniu reprezentanci szkół przystąpili do konkursu i odpowiadali na zestaw 60. pytań, dotyczących historii walk polsko- ukraińskich o Lwów w 1918 r., udziału Orląt Lwowskich w walkach, historii Cmentarza Obrońców Lwowa. Po konkursie uczestnicy udali się do klasopracowni gimnazjum, by obejrzeć film Kowalewskiego o wydarzeniach we Lwowie w 1918 r. Każdy z nich, w oczekiwaniu na wyniki, skorzystał z obiadu przygotowanego przez Firmę Ewy Michalik. Po obiedzie wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie odczytano wyniki i wręczono nagrody w dwóch kategoriach: indywidualnej i grupowej.
Kategoria indywidualna: I m. zajęła Alicja Łysik z Gimnazjum nr 3 ze Zgorzelca; II m. zajął Łukasz Jankiewicz z Gimnazjum w Działoszynie; III m. zajęła Karolina Taboła z Gimnazjum nr 1 ze Zgorzelca.
Kategoria grupowa: I m. zajęło Gimnazjum z Działoszyna; II m. zajęło Gimnazjum nr 1
ze Zgorzelca; III m. zajęło Gimnazjum z Ruszowa.
Dla organizatora konkursu, wszyscy uczniowie byli zwycięzcami- bez względu na zajęte miejsce. Wraz ze swoimi opiekunami podjęli się trudnego zadania: przyswojenia wiedzy poświęconej tej karcie historii Polski, o której nie uczy się w gimnazjum. Treści dotyczące wydarzeń po I wojnie światowej uczniowie poznają w szkole średniej. Konkurs ten był bardzo trudny, ponieważ dotyczył wiedzy ponadprogramowej. Organizator dziękuje opiekunom drużyn za świetne przygotowanie uczniów do konkursu, tj.: Urszuli Zubrzyckiej, Agnieszce Kulikowskiej, Jolancie Medyckiej, Marcie Rędzia, Sławie Borodicz, Adamowi Kurtowi, Mariuszowi Zawadzkiemu i Mariuszowi Palka.
Słowa podziękowania kieruję również do osób, bez których organizacja tego konkursu byłaby niemożliwa, tj. Wiesław Piechota- Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgliniec, Janusz Kobielski- Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów, Alfred Janicki- Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i kresów Południowo- Wschodnich; Andrzej Kunert- Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Podziękowania również dla Ireny Droś dyrektorowi Zespołu Szkół w Ruszowie oraz wszystkim nauczycielom Gimnazjum w Ruszowie za wsparcie i pomoc przy organizacji konkursu.
Źródło: Miasto i Gmina Węgliniec

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa