shutterstock 2117882462Przestępcy zadzwonili do 30-latki i podszywając się pod pracowników banku, chcieli wyłudzić 140 tysięcy złotych. Bolesławieccy policjanci ostrzegli kobietę w okolicy bankomatu, gdzie miała wpłacić część gotówki. Oszustwo "na bankowca" nie dotyczy jedynie seniorów. 30-letnia wrocławianka odwiedziła rodzinę w Bolesławcu i kilka dni temu zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika banku.

Rozmówca poinformował kobietę, że na jej dane został zaciągnięty kredyt i polecił, aby zalogowała się na swój rachunek bankowy i sprawdziła stan konta. Kiedy kobieta stwierdziła, że nie wnioskowała o pieniądze, otrzymała w telefonie informacje od kolejnego „bankowca”, jak może anulować zobowiązanie. Pokrzywdzona, postępując zgodnie ze wskazówkami, cały czas prowadziła rozmowę i pod dyktando oszusta złożyła wniosek o kredyt, który miał pomóc uniknąć jej stania się ofiarą cyberprzestępców. Po otrzymaniu akceptacji pani udała się do jednego z banków, żeby wypłacić pieniądze i zgodnie z instrukcją przestępcy wpłacić do wskazanego bankomatu z wykorzystaniem kodu BLIK.
Czujość bankowców
Czujność pracowników banku i natychmiastowa współpraca z policjantami pozwoliły na zapobiegnięcie przestępstwu i bobieta nie straciła swoich pieniędzy. Została w porę ostrzeżona przez policjantów w okolicy bankomatu, gdzie miała wpłacić część gotówki. - poinformowała asp. szt. Anna Kublik-Rościszewska, oficer prasowa KPP w Bolesławcu.
30-latka dała wiarę swoim rozmówcom, ponieważ numer telefonu, który jej się wyświetlił, należał do banku. Przestępcy zastosowali spoofing telefoniczny, to coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiary. Technologie pozwalają na to, że dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące.
Policjanci apelują o czujność. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. (PK/Foto:KPP)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4000zł 4,5000zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-05-30

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa