Zasady postępowania w przypadku zagrożeniaZasady postępowania w przypadku zagrożenia i wystąpienia afrykańskiego pomoru świń

1. Należy zaopatrzyć gospodarstwo posiadające świnie w środki do dezynfekcji osobistej nasączania mat dezynfekcyjnych (np. Etaproben do odkażania skóry, Virkon S, soda kaustyczna, podchloryn sodu lub inne do nasączania mat, odkażania pomieszczeń).

2. Należy zgromadzić i przygotować materiały do budowy mat dezynfekcyjnych, takie jak: grube deski, grubą folię, trociny, gąbki lub inny nasiąkliwy materiał utrzymujący wilgoć.



3. Rozłożyć maty dezynfekcyjne przy wejściu do pomieszczeń inwentarskich i przy każdym wejścia do gospodarstwa (bramy wjazdowe, furtki).
4. Ograniczyć ruch osób w gospodarstwie:
- osób w nim przebywających na stałe,
- osób odwiedzających – osób spokrewnionych jak również sąsiadów,
- osób zwiedzających i innych.
5. Należy zapewnić, w miarę możliwości, aby do zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę miała dostęp jedna osoba, stosowała odzież ochronną, która będzie zmieniana w określonym pomieszczeniu, znajdującym się w najbliższym sąsiedztwie pomieszczenia, w którym przebywają zwierzęta.
6. Odzież robocza powinna być często dezynfekowana poprzez gotowanie lub stosowanie środków dezynfekcyjnych lub w przypadku stosowania odzieży jednorazowego użytku, odzież powinna zostać zniszczona, np. spalona.
7. W każdym gospodarstwie utrzymującym świnie, na drzwiach pomieszczenia inwentarskiego i na wejściu do gospodarstwa należy umieścić informację „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony".
8. Nie wolno wchodzić ani wprowadzać osób postronnych do pomieszczeń inwentarskich – zarówno tam gdzie przebywają zwierzęta zdrowe jak i chore.
9. Należy ograniczyć swobodne poruszanie się zwierząt domowych – kotów i psów. Należy je skutecznie odizolować, szczególnie od zwierząt chorych, zwłok zwierzęcych.
10. Koty jako zwierzęta wędrujące i polujące mogą być wektorem wirusa, ponieważ podczas swoich wędrówek mogą mieć kontakt ze zwłokami dzików chorych na afrykański pomór świń.
11. Psy i koty należy zabezpieczyć przed kleszczami.
12. Przeprowadzać na bieżąco deratyzację i dezynsekcję w gospodarstwa.
13. Z gospodarstwa nie wolno wyprowadzać i wprowadzać:
- zwierząt gospodarskich,
- pasz dla zwierząt gospodarskich,
- ściółki i słomy,
- obornika i gnojowicy.
14. W przypadku posiadania kilka pomieszczeń inwentarskich, w których utrzymywane są świnie zapewnić aby każde z pomieszczeń było obsługiwane przez inną osobą, szczególnie w przypadku stwierdzenia wystąpienia choroby w jednym z pomieszczeń na terenie gospodarstwa.
15. Oznakować wszystkie zwierzęta oraz na bieżąco uzupełniać „Księgę rejestracji świń".
UWAGA!!!
Odszkodowania nie należą się posiadaczom zwierząt, którzy nie mają zarejestrowanej siedziby stada i oznakowanych zwierząt. Ponoszą oni wszystkie koszty związane ze zwalczaniem i diagnozowaniem choroby w gospodarstwie (pobieranie prób do badań, zabicie zwierząt chorych), zabiegami czyszczenia i dezynfekcji, utylizacji: padłych lub zabitych z powodu choroby zwierząt, ściółki, paszy, gnojowicy i obornika, koszty transportu.
Nie dotyczy osób fizycznych posiadających jedną oznakowaną świnię - numerem siedziby stada pochodzenia zwierzęcia - z przeznaczeniem na użytek własny pod warunkiem, że osoby te nigdy nie posiadały numeru siedziby stada.
16. Informować wójta, burmistrza, lekarza weterynarii wolnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia choroby.
17. Nie usuwać zwłok zwierząt – umożliwić lekarzowi weterynarii pobrać próby do badań diagnostycznych.
18. Nie wolno w czasie trwania choroby przeprowadzać ubojów gospodarczych, sprzedawać zwierząt, sprzedawać mięsa świń, produkować przetworów mięsnych z mięsa świń.
19. Należy unikać kontaktu z padłymi zwierzętami – dziki, świnie. Każdy fakt znalezienia padłego dzika lub świni należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii lub lekarzowi wolnej praktyki, wójtowi, burmistrzowi. Po przypadkowym kontakcie ze zwłokami zwierząt należy przeprowadzić dezynfekcję rąk i elementów garderoby, które mogły zetknąć się ze zwłokami.
20. Zabezpieczyć gospodarstwo przed dostępem zwierząt dzikich i wolnożyjących (ogrodzenie gospodarstw).

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgorzelcu

 

Zasady postępowania w przypadku zagrożenia 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa