wymazy 14 przyszpitalne zespoły wymazowe z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 zespołów wymazowych mobilnych z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej od miesiąca wspierają dolnośląski NFZ i placówki medyczne w pobieraniu wymazów. Żołnierze wykazują zaangażowanie i nieoceniony wkład w niesieniu pomocy tym, którzy jej teraz potrzebują najbardziej.

To pokazuje, że zawsze warto wierzyć w dobro i jego siłę. Dziennie pobierają ok. 500 wymazów od mieszkańców, u których istnieje prawdopodobieństwo zakażenia SarsCoV-2. Wojskowe zespoły wymazowe, pracę zaczynają o godzinie 6 rano. Pobierają sprzęt, czyli kombinezony, przyłbice, maseczki, rękawice, środki dezynfekujące oraz materiały do pobierania wymazów. Lista wyznaczonych adresów dla zespołów mobilnych oraz w punktach stacjonarnych jest bardzo długa. Jeden zespół musi odwiedzić nawet 150 adresów dziennie.
W zespołach jeżdżą wyszkoleni ratownicy medyczni. Do pobierania materiałów biologicznych podchodzą bardzo sumiennie i profesjonalnie. Aby zabezpieczyć siebie ubrani są w specjalistyczne kombinezony, podwójne rękawice, maseczkę i przyłbicę. Po  pobraniu wymazu i zabezpieczeniu go w specjalnym pojemniku, ratownik jest dezynfekowany, a kombinezon trafia do pojemnika na odpady medyczne.
– Na zlecenie NFZ wykonujemy wymazy w wyznaczonych do tego punktach pobraniowych a następnie przekazujemy te próbki do laboratorium ALAB Laboratoria przy ul. Robotniczej 32, które przeprowadza ich badania. Celem uzyskania wyniku testu, należy kontaktować się z lekarzem POZ bądź bezpośrednio na stronie laboratorium – mówi kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
-Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje oraz mający specjalne przeszkolenie. Wszędzie tam, gdzie żołnierze 16 DBOT i 11 LDKPanc pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów– informuje płk. Artur Barański Dowódca Dolnośląskich Terytorialsów.
Żołnierze wydzieleni z ramienia 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w skład których wchodzą Terytorialsi oraz żołnierze wojsk operacyjnych oprócz pobierania wymazów wspierają również m.in. Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrocławiu. 13 żołnierzy codziennie wpisuje do systemu dane osób u których wyszedł pozytywny test na koronawirusa oraz telefonicznie informują osoby objęte kwarantanną o wydanej decyzji.

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

PLAKAT mainpage news 

"RAZ, JESZCZE RAZ"

06.11 - 10.11.2020r.

 

Lubań

Wawel

l 

"Skąd się biorą sny?"

06.11 - 12.11.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5600zł 4.5801zł
usd USD 3.9500zł 3.9650zł
czk CZK 0.1673zł 0.1688zł

Kurs z dnia: 2020-11-26

Pogoda

booked.net