IMG 20211124 153613 01Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca wraz ze Strażą Ochrony Kolei zatrzymali grupę cudzoziemców, którzy przebywali w Polsce nie posiadając do tego tytułu prawnego. Obcokrajowcy prawdopodobnie od kilku dni tułali się po okolicznych lasach. W środę, wspólny patrol złożony z funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Straży Ochrony Kolei zatrzymał w lesie na terenie województwa dolnośląskiego grupę cudzoziemców.

Ich wygląd wskazywał na to, iż w lesie mogli przebywać od kilku dni. Na widok umundurowanych funkcjonariuszy część cudzoziemców usiłowała uciec i schować się w pobliskich zaroślach. O zaistniałej sytuacji poinformowano funkcjonariuszy zgorzeleckiej policji, którzy natychmiast przyjechali w rejon zatrzymania i włączyli się w poszukiwania cudzoziemców.
W rezultacie zatrzymano 14 cudzoziemców pochodzących z krajów Bliskiego Wchodu.,  Cudzoziemcy przewiezieni zostali na placówkę Straży Granicznej. Po zbadaniu ich przez lekarza okazało się, że ich stan zdrowia jest dobry i nie potrzebują hospitalizacji.  
Cudzoziemcy, nie posiadali przy sobie dokumentów, na podstawie których można by jednoznacznie stwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo. 10 cudzoziemców oświadczyło, że są obywatelami Iraku, 4 kolejnych deklarowało irańskie obywatelstwo. Podczas rozmów z udziałem tłumacza funkcjonariuszom udało się ustalić, że najstarszy z nich ma 31 lat, natomiast najmłodszy 19. Wszyscy deklarowali chęć dotarcia do Niemiec.
Obecnie trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza. Z uwagi na to, iż żaden z zatrzymanych cudzoziemców nie chciał złożyć wniosku o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowania administracyjne, na podstawie których cudzoziemcy zobowiązani zostaną do opuszczenia Polski. Ponadto funkcjonariusze SG potwierdzają równocześnie prawdziwość danych personalnych przekazanych przez cudzoziemców.
Funkcjonariusze prowadzili wspólne działania w ramach międzynarodowej akcji „24 BLUE RAD” zorganizowanej przez RAILPOL.
Straż Ochrony Kolei została kolejny raz została zaproszona do udziału w organizowanej w dniach 24 – 25.11.2021 r. przez organizację RAILPOL międzynarodowej akcji „24 BLUE RAD”. Do udziału w działaniach na prośbę Komendy Głównej SOK włączyli się funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej.  Akcja prowadzona jest na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

(NOSG)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.510zł 4.5300zł
usd USD 3,9800zł 4,1000zł
usd CHF 4,3550zł 4,3580zł
usd GBP 5,4000zł 5,4100zł
czk CZK 0.1820zł 0.1850zł

Kurs z dnia: 2022-01-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa