zdjęcie główne okMaria Grzegorzewska, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce, pewnie byłaby dumna widząc, w jakich warunkach uczy się młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Szczególnie teraz, po oddaniu do użytku zaadaptowanego do nowych potrzeb budynku dawnego magazynu i zakupie nowoczesnego wyposażenia. Pomogły w tym fundusze unijne.

Galeria!

- Bardzo się cieszę, że w tym projekcie po raz pierwszy mogą brać udział uczniowie z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną - mówi Małgorzata Łasek-Dowiat, dyrektorka ośrodka. - Nabywają oni różnych przydatnych umiejętności w nowych, dobrze wyposażonych pracowniach: komunikacyjno-społecznej, artystyczno-technicznej, kulinarno-gastronomicznej i gospodarczo- porządkowej. Dzięki temu później mogą, z małym wsparciem, lepiej funkcjonować w środowisku.

Budynek bez barier

Baza ośrodka powiększyła się o zmodernizowany budynek. Prace trwały przeszło 2 lata. Uczą się tu absolwenci szkoły podstawowej, którzy do zdobywania zawodowej wiedzy muszą mieć stworzone warunki odpowiednie dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Dla osób niedowidzących wielkim ułatwieniem jest system informacji przestrzennej i odnajdywania drogi - plany tyflograficzne, wideodomofony i oznaczenia w Braille’u. Uczniowie, którzy mają problemy z poruszaniem się lub korzystający z wózków, dzięki automatycznym drzwiom wejściowym, poszerzonym drzwiom wewnętrznym, przejściom bez progów i windzie, bez trudu dotrą do wszystkich pomieszczeń niezależnie od kondygnacji. W obiekcie zainstalowano systemy przyzywowe w toaletach.

Kupione zostało również specjalistyczne wyposażenie, m.in.: komunikatory dla osób mających problem z porozumiewaniem się, lupę elektroniczną dla uczniów z zaburzeniami narządu wzroku, klawiaturę dla uczniów z porażeniem lub niedowładem kończyn górnych, czy urządzenia czytające tekst drukowany.

Terapia i nauka zawodu

W przebudowanym budynku utworzono nowoczesne pracownie zawodowe oraz pracownie
tematyczne dla uczniów szkoły branżowej I stopnia oraz dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy. Młodzi ludzie mogą poznawać tu tajniki zawodu pomocnika ślusarza czy pracownika w gastronomii. W sumie powstało 6 klaso-pracowni oraz 5 pracowni w tym - tak nietypowa jak „sala wyciszeń”. To miejsce magiczne, ciepłe, spokojne, wyposażone w miękkie i tylko białe meble, lustra, kurtyny światłowodów, baldachimy, wodospady świateł, tak bardzo pomagające w terapii sensorycznej.

Małgorzata Michalik, przewodnicząca rady rodziców, zdradza, że dzieci przyjęły nową inwestycję z ogromnym zainteresowaniem. - Budynek jest przyjazny dla każdego ucznia i dobrze wyposażony. Na przykład kuchnia ma sprzęty lepsze niż niejeden lokal gastronomiczny. Dzięki temu absolwenci po podjęciu pracy nie poczują się zagubieni. To są warunki na miarę XXI wieku – dodaje.

 

65 lat tradycji


Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu istnieje od 1958 r. Jest placówką publiczną dla uczniów w wieku 7-24 lat o różnym stopniu niepełnosprawności i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W zgorzeleckim SOSW kształci się 168 uczniów w różnego typu szkołach.
Oba projekty, czyli przebudowa magazynu oraz zakup sprzętu specjalistycznego i pomocy dydaktycznych, kosztowały prawie 6 mln zł, z czego ponad 4,7 mln zł dołożyła Unia Europejska.

Materiał Informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

4 LOGOTYPY Q902006478A

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa