Kuropatwy zasiedliły tereny poprzemysłowe 1Poprzemysłowe tereny Kopalni Węgla Brunatnego Turów, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, wzbogaciły się o kilkaset sztuk kuropatwy – gatunku ptaka zagrożonego wyginięciem.


Koło Łowieckie „Diana” z Bogatyni wypuściło 235 sztuk ptaków w kilku miejscach - na przedpolu turoszowskiej odkrywki i u stóp byłego zwałowiska zewnętrznego.
Kuropatwa to gatunek, który dawniej na naszym terenie był bardzo liczny,
a obecnie jest niemalże na wyginięciu. Podjęliśmy się działań, które mają na celu utrzymanie i podniesienie pogłowia tego ptaka. Zależy nam, by mieszkańcy mieli okazję oglądać kuropatwy w ich naturalnym środowisku, a nie np. w ZOO. Nasza działalność obejmuje teren przy kopalni Turów i byłym zwałowisku zewnętrznym, które obecnie jest terenem Lasów Państwowych - powiedział Mariusz Frankiewicz, prezes Koła Łowieckiego „Diana".
To kolejna tego typu akcja realizowana przez Koło Łowieckie „Diana”. W marcu 2023 r. na zbiornikach wodnych usytuowanych na terenach wyłączonych
z eksploatacji kopalni, byłym zwałowisku zewnętrznym KWB Turów, przedstawiciele Koła zamontowali specjalne kosze lęgowe dla dzikich kaczek. Dzięki tym działaniom ptaki mają doskonałe warunki do życia i okresu lęgowego.
W przyszłości Koło Łowieckie podejmie się próby odbudowy pogłowia dziko żyjącego królika. Dawniej gatunek ten występował obficie w sąsiedztwie Kopalni Turów. Świeże nasypy zwałowiska to miejsca, gdzie zwierzę miałoby dobre warunki do bytowania.
Współpraca Kopalni Turów z Kołem Łowieckim „Diana” z Bogatyni prowadzona jest od wielu lat. Wspólnie zrealizowaliśmy już działania w zakresie ochrony populacji dzikich kaczek. Cieszy fakt, że teraz dzięki współpracy teren przy kopalni wzbogacił się o kolejny gatunek – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Turów.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna szanuje środowisko naturalne i jego zasoby, a działania na rzecz ochrony środowiska należą do jej priorytetów. Przykładem troski spółki o otaczającą ją przyrodę są zrekultywowane tereny pogórnicze, w szczególności wzgórza przy Kopalni Bełchatów i Turów, ze zróżnicowaną i bogatą fauną i florą, wśród której są rzadkie i ginące gatunki. Na obszarach poprzemysłowych PGE GiEK powstają nowe wartościowe krajobrazy
i ekosystemy, dzięki którym zyskuje bioróżnorodność.


Departament Komunikacji PGE GiEK.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4600zł 4,5900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-12-04

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa