Nie tylko leki lecząW projekcie udział wzięło 18 kobiet - członkiń Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki", które postanowiły pokazać jak choroba nowotworowa – rak piersi wpłynęła na ich osobowość, jakie emocje w nich wywołała. Panie miały za zadanie przedstawić swoją osobę w wybranej przez siebie odsłonie teraz, kiedy są po leczeniu i patrzą na historię swojej choroby z perspektywy czasu.


Kobiety poprzez udział w przygotowaniach do sesji zdjęciowej poznawały na nowo swoje ciało, które w wyniku choroby zostało zniekształcone poprzez amputację jednej lub dwóch piersi. Również utrata włosów czy problemy ze skórą i ogólnym wyglądem powodują, że kobiety podczas leczenia wycofują się z życia towarzyskiego czy zawodowego. Osoby chorujące często stają się bardzo zamknięte w sobie, nie mają ochoty na przebywanie wśród osób zdrowych, radosnych, powoduje to wówczas stany pogłębiającej się depresji i osamotnienia. Następnym problemem, którym zajęli się w tym projekcie jest mała świadomość społeczeństwa w kwestii zmian jakie zachodzą w osobie, która otrzymuje informację, że jest chora na nowotwór. Zmiany te dotyczą zarówno psychiki jak i fizyczności. Zmiany te mają wymiar bardzo rozległy – dotyczą bezpośrednio chorej osoby, jednakże wpływają również na otoczenie: rodzinę, bliskich, znajomych, środowisko zawodowe.
Poprzez przeprowadzenie przygotowań do wystawy chcieli obudzić wśród kobiet biorących bezpośrednio udział w projekcie świadomość jak i wyrażanie emocji, odczuć własnego organizmu, mówienie o tym głośno i manifestowanie przed obiektywem wpłynie pozytywnie na podniesienie własnej wartości, spowoduje większą otwartość na kontakty z otoczeniem, większą pewność siebie i odwagę w manifestowaniu swoich odczuć. Poprzez przeprowadzenie sesji zdjęciowej chcieli na nowo obudzić wśród kobiet niepełnosprawnych pewność siebie, otworzyć je na świat, na siebie wzajemnie.
Przygotowania do sesji zdjęciowej trwały przez cały miesiąc maj 2013r. Wernisaż wystawy miał miejsce w dniu 21 czerwca 2013r. podczas obchodów 10 lecia powstania Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki".

Obecnie wystawę można oglądać w holu Biblioteki Publicznej do końca lutego br. Po tym terminie znajdzie się w siedzibie Stowarzyszenia Amazonki.

Przy realizacji projektu pomagali:
Hubert Kamieniew - autor zdjęć:; Beata Bystrykowska - wizaż:; Beata Włoskowska i Wojciech Walczak z Salonu Fryzjersko Kosmetycznego „Merlin" w Bogatyni odpowiedzialni za fryzury i makijaż:;

Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ze środków Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa