pieszaGrupa turystów wybrała się na pieszy rajd, aby zdobyć góry Luż i książeczki Korona Sudetów oraz szczyty Hochwald i Oybin a także Sudecki Włóczykij. Grupa wyruszyła spod UMiG w Bogatyni i pojechała do Zittau skąd busem do Olbersdorfu i dalej pieszo do Jonsdorfu. Piękne miasteczko z mnóstwem domów przysłupowych, dodatkową atrakcją był pokaz starych aut, który akurat odbywał się w tym czasie.

Odwiedzono też po drodze tzw. Zakonne Skały, gdzie znajduje się wkomponowana w skały restauracja oraz punkt widokowy.
Dalej drupa wędrowała niebieskim szlakiem, leśnym duktem do pierwszego celu, którym była góra Luż (czes. Luz, niem. Lausche) 793m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt w Górach Łużyckich w Sudetach Zachodnich, na granicy Czech i Niemiec. Góra jest dawną kopułą wulkaniczną, zbudowaną z fonolitu, o wyrazistym kopulastym kształcie i stromych zboczach. Na płaskim szczycie, częściowo porośniętym lasem mieszanym znajduje się wieża telekomunikacyjna i ruiny po gospodzie. W 1823 roku Karol Friedrich Mathaus zbudował małą gospodę, do której dobudowano wieżę widokową. Na początku 1946 roku całość obiektów spłonęła i do chwili obecnej nie została odbudowana. W przeszłości przez szczyt przebiegała granica pomiędzy Czechami i Łużycami, zostały po niej kamienie graniczne z napisami. Krótkim, stromym podejściem dotarliśmy na szczyt i podziwialiśmy widoki z punktu widokowego z widokiem okrężnym od Gór Łużyckich przez Czeskie Średniogórze aż po Góry Izerskie i wierzchołki Karkonoszy, a na północy na Łużyce Górne i miasta w Niemczech.
Krótki odpoczynek na regenerację sił oraz wpis do książki dla odwiedzających i zejście czerwonym szlakiem - serpentynom na dół do Chaty Luz w Myslevinach w Czechach.
Następnie postanowiono zdobyć kolejny szczyt - Hwozd (czes. Hvozd, niem. Hochwald) 749m n.p.m. Jest to góra graniczna w masywie Gór Łużyckich w paśmie Sudetów Zachodnich, w Niemczech i Czechach. Jest to dawna wydłużona kopuła wulkaniczna, górna część góry zbudowana jest z fonolitu zawierającego kryształy szklistego skalenia, który często rozpada się na duże płyty. W dolnej jej części występuje twardy piaskowiec. Jest to szczyt o wyrazistym kopulastym kształcie i stromych zboczach z charakterystycznym dwuwierzchołkowym płaskim szczytem w kształcie małego grzbietu. Na południowym szczycie znajdują się górskie schronisko z restauracją z 1879 r. a na północnym szczycie znajdują się kamienna wieża widokowa oraz restauracja z 1892 r.
Droga na szczyt poprowadziła nas do Horni Svetla, Dolni Svetla i dalej czerwonym szlakiem do Krompach, stąd już tylko 1,5 km na górze. Przepiękne widoki jakie się ukazały zaparły dech w piersiach... Cudo.
Chwila odpoczynku, czas na przybicie pieczątek w książeczkach i ruszamy do Oybin drogą asfaltową przez Hain. Góra Oybin 515m n.p.m. leżąca w Górach Żytawskich jest największą atrakcją miejscowości o tej samej nazwie, zbudowana z piaskowca, której kopuła góruje nad miastem. Znajduje się tam barokowy kościół a także ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru.
Ponieważ byliśmy tam już w zeszłym roku więc teraz przybijamy pieczątki w książeczkach w pobliskim punkcie informacji turystycznej i wsiadamy do kolejki wąskotorowej. Szybko minęła nam podróż przy grze orkiestry, która wyjątkowo grała w odkrytym wagonie, szkoda było wysiadać w Zittau. Do Bogatyni grupa dotarła około godziny 19.00 w wyśmienitych humorach, choć przebyte 27 km dawało się we znaki.
(Bogusia Pikulska)
Foto: Robert Zambrowski i Janusz Baranowski.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa