eko0008Osunięcie się ziemi w PGE KWB jest wykorzystywane przeciwko kompleksowi kopalnia-elektrownia przez radykalne organizacje ekologiczne. Należy do nich EKO-UNIA, która wcześniej próbowała zablokować budowę bloku 11 w Elektrowni Turów. Publikacje zamieszczone na jej stronie internetowej do tego stopnia oburzyły związkowców, że postanowili stanowczo zareagować.

 

 

 

 

 Co EKO-UNIA zarzuca bogatyńskiemu kompleksowi energetycznemu? Uważają, że zestarzał się technologicznie, co m.in. stawia go na dziesiątym miejscu listy Komisji Europejskiej trucicieli powietrza i klimatu w Europie, powoduje straty zdrowotne związane z wydobyciem i spalaniem wegla, generowanie gigantycznych kosztów zewnętrznych, zagrożenie dla wód gruntowych naszych i sasiadów. Ekolodzy pytają, czy nie należałoby postawić na enegrię czystą, odnawialną. Efektem tego ma być pilne przegrupowanie górników i energetyków do nowoczesnego przemysłu, do budowy inteligentnych sieci energetycznych, klastrów energii czy elektrycznej motoryzacji.

Oto odpowiedź związkowców:

Szanowni Państwo! Z niepokojem zapoznaliśmy się z Państwa wpisem na stronie internetowej a także, co za tym idzie cytowanych z niej przez prasę i inne portale stwierdzeniami o potrzebie wygaszania kompleksu Turów czy też jego technologicznym zestarzeniu i zużyciu. W związku z powyższym zadajemy pytanie? Jakim trzeba być hipokrytą, aby ludzkie nieszczęście i tragedię wykorzystywać do realizacji własnych celów i promocji? Nie czas na rezygnację ze starych technologii, za jakie uważacie Państwo wciąż unowocześniany, modernizowany i zapewniający standardy światowe proces wydobywczy, ponieważ w chwili obecnej Polska nie jest na to w najmniejszym stopniu przygotowana, ale na pewno czas zrezygnować ze starych, zaczerpniętych z mrocznego PRL-u technik podsycania, dezorganizacji, dezinformacji i donoszenia. Górnictwo to nie wąchanie kwiatków i słuchanie szumu wiatru. To ciężka praca, w której występują zagrożenia i zdarzają się wypadki. Górnictwo to również odpowiedzialność, braterstwo, zaangażowanie, fachowość. Dlatego mając taką załogę i będąc w Grupie łatwiej wspierać się i pokonywać przeciwności losu. Biorąc pod uwagę, że na tym terenie kopalnia i elektrownia to najwięksi pracodawcy, dzięki którym utrzymanie znajduje kilkanaście tysięcy mieszkańców, proszę się nie dziwić, że zrobimy wszystko w obronie miejsc pracy. I jednego jesteśmy pewni, że nam się to uda, jeżeli nikt nam w tym nie będzie przeszkadzał. Niech każdy robi to, na czym zna się najlepiej....

Dokument podpisało pięciu liderów związków zawodowych funkcjonujących na terenie kopalni: Marek Dołkowski, Piotr Woeltz, Jan Karasiński, Tomasz Kukuć i Damian Jaworski.

GRE

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5650zł 4.5850zł
usd USD 4,0700zł 4,1000zł
usd CHF 4,4000zł 4,4200zł
usd GBP 5,4900zł 5,5100zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-01-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa