Ciekawe miejsca w okolicy 6Na wycieczkę pod hasłem Odwiedzamy ciekawe miejsca w okolicy wybrali się (12.11) spod bogatyńskiego liceum, siedmioosobową grupą Bog-Tur z Bogatyni wyruszyli o godzinie 10 w kierunku Markocic, i dalej w kierunku Granicznego Wierchu / Lyseho vrchu – najwyższej góry bogatyńskiego zakątka. Czeski wierzchołek osiąga 643 m n.p.m., a cały masyw, wraz z Guślarzem, jest najdalej na zachód wysuniętym grzbietem Gór Izerskich.

 

 


Przed II wojną światową na szczycie góry działała restauracja i wieża widokowa – dawny wiatrak. Dziś niestety w ruinie, a cała wierzchowina jest zastawiona wiatrakami produkującymi prąd. Przez cały miniony tydzień padały deszcze i dopiero w sobotę wreszcie przestało lać. Pogoda była bezwietrzna, ale mroźna. Za to atmosfera między nami prędko zrobiła się bardzo ciepła.
W lesie podziwiali polską złotą jesień, lecz kiedy znaleźli się wyżej, na wysokości ok. 400 m n.p.m. – zaskoczyła zmiana aury. Trudno było uwierzyć – wokół nas wszędzie bielał śnieg! Wraz ze wzrostem wysokości, śniegu przybywało. Na wierzchołku góry panowała już prawdziwa zima. Oczywiście uwiecznili ją na fotografiach, by pokazać mieszczuchom, że kilka kilometrów za domem, nieco powyżej Bogatyni, zawitała Biała Pani.
Z Lyseho vrchu, na którym majaczyły w chmurze nieruchome elektrownie wiatrowe, zeszli niebieskim szlakiem turystycznym w kierunku Heřmanic. Wstąpili do gospody w Dětřichovie. Popijając rozmaite napoje uzgodnili, że 11 grudnia br. spotkają się o godz. 14 (tradycyjnie pod bogatyńskim liceum), by wyruszyć na spacer do czeskich: Kunratic, Dětřichova i Heřmanic. Już teraz zapraszamy wszystkich członków naszego klubu na wspólne wędrowanie!

Z. Kluczyk
fotografie: R. Zambrowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.510zł 4.5300zł
usd USD 3,9800zł 4,1000zł
usd CHF 4,3550zł 4,3580zł
usd GBP 5,4000zł 5,4100zł
czk CZK 0.1820zł 0.1850zł

Kurs z dnia: 2022-01-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa