IMG 1535Wycieczkę Sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG-TUR z Bogatyni rozpoczęła (14.01) nietypowo – w godzinach popołudniowych. Autokarem wypełnionym przez 50 turystów do celu dotarli kwadrans po 17. Były nim Dětenice – czeska miejscowość w okresie Jičín, w Královéhradeckim kraju, opodal miasta Mláda Boleslav. Znane są z barokowego zamku, browaru, w którym waży się piwo od wielu wieków i klimatycznej karczmy urządzonej w średniowiecznym stylu.

 

 


Przed zamkiem czekała przewodniczka. Oprowadzając po zamkowych komnatach opowiedziała jego ciekawą historię. Legenda głosi, że ongiś przez okolicę przejeżdżał ze swym regimentem książę Brzetysław I. Natknął się tu na dwóch porzuconych chłopców. Zrobiło mu się ich żal, więc zapewnił im opiekę, a w miejscu napotkania dzieci założył wioskę Dětenice. Tymczasem wg historyków nazwa miejscowości pochodzi od jednego z plemion Chorwatów.
Pierwszy zapis o zamku w Dětenicach pochodzi z 1404 roku. Pod koniec XVI wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez ród Křineckých z Ronova. Zamek i wieś wielokrotnie zmieniały właścicieli na przestrzeni wieków. Jednym z nich był nawet wielki dowódca wojsk cesarskich, Albrecht Wallenstein. Kiedy Dětenice nabył hrabia Jan Kristián Clam-Gallas, nastąpiła późnobarokowa rozbudowa. Dzisiejszą postać budowli nadał w latach 1762-5 budowniczy Zachariáš Fiegert. To nawarstwienie epok zaowocowało pięknymi gotyckimi, renesansowymi i barokowymi freskami, malowidłami ściennymi oraz rokokowymi i klasycystycznymi dekoracjami stiukowymi. W zamku-pałacu podziwiać możemy także pokaźny zbiór obrazów, historycznej broni oraz trofeów łowieckich. Pośród ciekawego wyposażenia zwraca uwagę ważący ponad 600 kilogramów żyrandol na 120 świec w sali balowej. Oryginalne meble, skrytki sprzed wieków, przenośna toaleta, czy sofa z częściowo z uniesionymi nóżkami, dopełniają bogactwa zamku.
Po jego zwiedzeniu przeszli do miejscowego browaru zlokalizowanego nieopodal zamku i z równie interesującą historię. Pierwsze wzmianki o miejscowej warzelni piwa pojawiły się już w 1307 roku. Dom Browarny z czasem został częściowo przekształcony w popularną tawernę, a pozostałe zabytkowe wnętrza stały się Muzeum Piwa. Składa się z autentycznych obiektów: m.in. piwowarskich pomieszczeń, laboratoriów, kadzi fermentacyjnych, beczek.
Wizytę w browarze zakończyli degustacją XVIII-wiecznego piwa miłości, którego receptura jest w pełni zgodna ze składnikami sprzed kilku wieków.
Wprost z browaru przewodniczka zaprowadziła do wspomnianej tawerny. Ogromny lokal może pomieścić nawet 800. gości. Jest celem wycieczek autokarowych z Pragi, a nawet całych Czech. Nie brakuje również gości z Polski i Niemiec, ale i z innych krajów.
Gwoździem programu ściągającym gości z odległych stron jest wieczór średniowieczny. W półmroku rozświetlanym tylko świecami i kagankami wyposażenie sal – grubo ciosane ławy i stoły, ściany wykładane ludzkimi czaszkami, zwisające z sufitów klatki z ludzkimi szczątkami – wywołuje osobliwe wrażenie. Całości dopełniają okopcone ściany i obsługa w średniowiecznych strojach, poczynająca sobie cokolwiek frywolnie i grubiańsko.
Jadło pieczone jest w specjalnych piecach na otwartym ogniu. Dominują tłuste mięsiwa – niedietetyczne, ale za to bardzo smaczne. Jak przystało na epokę, podawane na surowych półmiskach i talerzach wypada jeść palcami. Tylko dla jaśniepaństwa są dostępne sztućce.
Wieczór uprzyjemniali muzykanci, pojedynkujący się rycerze, a nawet rozrywki znane tylko z komnat zamkowych – połykacze ognia i tancerka. Po tańcach, śpiewach, hulance w międzynarodowym towarzystwie, upojeni "piwem miłości", zawrócili na dukt w słusznym kierunku ku własnym chatom.

Tomasz Kącki, Robert Smosarski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.5000zł
usd USD 3.7300zł 3.7500zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-14

Pogoda

booked.net