Bukowina ocalona od zapomnieniaPrawie 160 osób uczestniczyło w sobotę 28 grudnia w spotkaniu promującym książkę „Bukowina ocalona od zapomnienia", zorganizowanym w Lubaniu w sali konferencyjnej ŁCR przez Fundację Bukowińską „Bratnia Pomoc". Bukowińczycy to Polacy, którzy po zakończeniu II wojny światowej przyjechali do Polski z terenu Bukowiny - historycznej krainy znajdującej się na pograniczu dzisiejszej Ukrainy i Rumunii.


Licznie zasiedlili powiat lubański, zamieszkując m.in. Pisarzowice i Uniegoszcz. Pamięć o historii i tradycjach lokalnej społeczności bukowińskiej pielęgnuje, utworzona ponad 20 lat temu w Lubaniu, Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc". Od maja do grudnia 2013 r. Fundacja realizowała projekt zatytułowany "Powrót do korzeni - śladami naszych ojców na Bukowinę". Na jego przeprowadzenie lubańscy Bukowińczycy pozyskali wsparcie finansowe z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach tego przedsięwzięcia w ubiegłym roku zorganizowano w Lubaniu „Spotkanie z Bukowińczykami", wystawę „Uroki Bukowiny" oraz wykonano stroje, stylizowane na wzór ludowych ubiorów bukowińskich, dla zespołu „Echo Bukowiny". Głównym elementem projektu było zaś opracowanie i wydanie książki na temat Bukowiny i Bukowińczyków z powiatu lubańskiego.
Spotkanie promujące książkę „Bukowina ocalona od zapomnienia" stanowiło zarazem podsumowanie realizacji całości 8-miesięcznego projektu. Frekwencja dopisała. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. Senator Jan Michalski (wywodzący się także z rodziny o korzeniach bukowińskich), Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mariusz Tomiczek, Członek Zarządu Powiatu Lubańskiego Wojciech Zembik oraz ks. Marek Kurzawa. Licznie przybyli Bukowińczycy i ich potomkowie, sympatycy Fundacji oraz osoby zainteresowane historią regionu.
Spotkanie otworzył Prezes Fundacji Bukowińskiej „Bratnia Pomoc", Jan Guła, który serdecznie powitał uczestników. Następnie podsumowano projekt "Powrót do korzeni". Kolejnym punktem programu była prezentacja książki „Bukowina ocalona od zapomnienia" – pierwszego wydawnictwa poświęconego Bukowińczykom z powiatu lubańskiego.
Publikacja składa się z 4 rozdziałów. Dr Jan Bujak (pochodzący z Bukowiny, następnie przez długie lata mieszkający w Pisarzowicach a obecnie w Krakowie) opracował jej pierwszy rozdział pt. „Polacy na Bukowinie od najdawniejszych czasów do końca drugiej wojny światowej". Prezentuje w nim dzieje ogólne Bukowiny i Bukowińczyków. Rozdział II książki, zatytułowany „Mama zapisała nas do Polski", obejmuje wspomnienia Bukowińczyków z powiatu lubańskiego. Wywiady z 19 osobami (głównie mieszkańcami Lubania, Pisarzowic i Uniegoszczy) przeprowadził i tekst opracował Janusz Skowroński. Rozdział III prezentuje sylwetkę duchowego przewodnika polskich Bukowińczyków ks. Ignacego Kukli – kapłana, który odegrał m.in. ważną rolę w przebiegu ewakuacji Bukowińczyków do Polski w latach 1945-1946, sam zaś ciężko schorowany zmarł w roku 1946 w Poznaniu zaraz po swoim przyjeździe do Polski w ostatnim transporcie ewakuowanych. Autorem rozdziału jest Wojciech J. Kukla z Poznania (wnuk brata ks. Kukli, Józefa). Nieoczekiwanym efektem realizacji projektu było bowiem nawiązanie kontaktu z rodziną ks. Kukli i udostępnienie przez nią wspomnień oraz dokumentacji po zasłużonym kapłanie. Książkę zamyka rozdział poświęcony kuchni bukowińskiej, napisany z pasją przez mieszkankę Lubania, Cecylię Kazimierczak. Publikacja zawiera także liczne zdjęcia i dokumenty. Dzięki dofinansowaniu z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich książka jest bezpłatna. W najbliższym czasie publikacja ta trafi do szkół i bibliotek w regionie.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Echo Bukowiny", który zaprezentował tradycyjne pieśni ludowe oraz kolędy bukowińskie. Uczestnicy spotkania otrzymali za darmo książkę „Bukowina ocalona od zapomnienia" oraz zostali zaproszeni do degustacji potraw kuchni bukowińskiej.
Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc" składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom za wsparcie udzielone przy realizacji projektu „Śladami naszych ojców".

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa