Rewitalizacja w działaniuOd końca ubiegłego roku w Lubaniu dużo mówi się o programie rewitalizacji społecznej. Wiadomo, że jest to projekt dofinansowany z UE i że w jego ramach zyskaliśmy prawie pół miliona złotych. Obecnie wszystkie zaplanowane działania są już w toku, łatwiej więc jest odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie – czym właściwie jest ta rewitalizacja.


W harmonogramie działań znalazło się mnóstwo inicjatyw dla dzieci, młodzieży i dorosłych w różnym wieku. Okazuje się, że rewitalizacja jest bez wątpienia aktywnym i twórczym spędzaniem wolnego czasu, uczeniem się rzeczy przydatnych w codziennym życiu i pracą nad problemami z prawdziwymi profesjonalistami. Pierwszym z zadań realizowanych w ramach projektu było dwutygodniowe szkolenie z udzielania pierwszej pomocy zorganizowane podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia przez Lubański Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, o czym pisaliśmy. Z kolei osiem mieszkanek i dwóch mieszkańców Śródmieścia mających problem ze znalezieniem stałej pracy, bierze udział w zadaniu „Teraz Ty!" realizowanym przez Łużyckie Centrum Rozwoju. Pomoc w szukaniu pracy jest dla każdego „szyta na miarę". Uczestnicy zakończyli spotkania z doradcą zawodowym i na bazie przeprowadzonych testów i rozmów określili preferowane przez siebie kierunki szkoleń zawodowych oraz wybrali inne formy pomocy, wśród nich grupowe i indywidualne spotkania z ekspertami w różnych dziedzinach.
W międzyczasie lubańskie organizacje pozarządowe pod opieką Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze" w Lubaniu, we współpracy z Łużyckim Centrum Rozwoju pracują nad organizacją Dnia Aktywnej Rodziny – DAR, który odbędzie się w czerwcu. Przedstawiciele lubańskich stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych – na pełnym atrakcji dla rodzin festynie będą własnym przykładem promować bycie aktywnym.
Drugim działaniem, które w ramach programu prowadzi SPZFST Pogranicze jest uczestnictwo młodych mieszkańców Śródmieścia w pierwszym szkoleniu wyjazdowym w ramach Akademii Lokalnych Liderów Młodzieżowych", które trwało od 11-14 kwietnia br. Celem Akademii jest nauczenie młodzieży jak zrealizować swoje własne pomysły na swoje miasto i swoją okolicę poprzez tworzenie własnych inicjatyw i prowadzenie projektów. Po trzech wyjazdowych szkoleniach uczestnicy od czerwca do października zrealizują własny mini-projekt dla innych mieszkańców Śródmieścia. Także w ramach rewitalizacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubaniu można skorzystać z bezpłatnych porad prawnika, psychologa lub pedagoga w Punkcie Poradnictwa Specjalistycznego zlokalizowanego w Lubaniu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Plac Lompy 1.
Swoją akademię mają nie tylko młodzi, 4 kwietnia br. zainaugurowano „Akademię Seniora". Jej uczestnicy w wieku 50 plus uczestniczyły w spotkaniu, realizowanym przez Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu. Seniorzy mieli możliwość uczestniczenia w wykładach i warsztatach na temat m.in. promocji zdrowia, teatru, psychologii, ekologii oraz historii. Zapewni ona jej uczestnikom rozwijanie sprawności intelektualnej, fizycznej i kulturalnej, a także umocniania więzi międzyludzkich, w tym międzypokoleniowych.
- Obecnie realizowane działania to przede wszystkim szkolenia i warsztaty. Patrząc na nie z boku, widzimy ludzi siedzących w kręgu i rozmawiających ze sobą, piszących na wielkich płachtach, wykonujących zabawne ćwiczenia. To wszystko jest bardzo ważne, to jest sedno tak zwanej edukacji pozaformalnej, na którą najwyższy czas przyszedł i w Lubaniu – komentuje burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Współcześnie bowiem nauka nie polega tylko na przyswajaniu wiedzy w szkole, ale na uczeniu się przez całe życie praktycznych umiejętności, poprzez wspólne inicjatywy, projekty i zabawę. Miasto musi zabiegać o to, by jego mieszkańcy mieli tych okazji do uczenia się jak najwięcej.
RASTER:
Rewitalizacja w skrócie:
- wartość projektu to dokładnie 499.650 zł;
- realizacja Programu jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego;
- program realizowany jest od grudnia 2013 roku do listopada br. w Lubaniu;
- realizatorami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu, który jest Liderem Projektu oraz partnerzy: Łużyckie Centrum Rozwoju, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubań, Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu i Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze";
- w ramach programu mieszkańcy Śródmieścia korzystają ze zróżnicowanych i dostosowanych do ich potrzeb form pomocy, prowadzone są bezpłatne, interesujące zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym seniorów;
- 29 czerwca odbędzie się impreza „Dzień Aktywnej Rodziny", łącząca atrakcje dla rodzin z promocją aktywności społecznej na przykładzie naszych lokalnych stowarzyszeń i organizacji
Magdalena Mroczkowska

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa