Ponad 1400 osób na wieży 2Kolejny sezon zwiedzania Wieży Brackiej zakończony. Ilu śmiałków zdobyło wieżę? Skąd pochodzą owi śmiałkowie? Po co przybył do Lubania inkwizytor? Kim są przebrani mężczyźni paradujący po mieście? Co się znajduje pod parkiem miejskim?


Wieżę Bracką w Lubaniu można bezpłatnie zwiedzać co roku w okresie od 1 maja do 31 października br. Jest to obiekt zabytkowy i widokowy zarazem, zwiedzając ją oprócz niemałej dawki historycznych wrażeń zachwyci nas również niesamowita panorama miasta i okolic, jaką można zobaczyć po pokonaniu stu dwudziestu trzech brackich schodów.
Właśnie zakończył się kolejny już sezon zwiedzania wieży. W tym roku wspięło się na nią ponad 1400 osób. Liczba turystów w porównaniu do lat poprzednich sukcesywnie się zwiększa. Wieżę zwiedzają osoby prywatne i grupy zorganizowane wśród których prym wiodą uczniowie okolicznych szkół. Oprócz lubanian i mieszkańców regionu podróżnicy przybywają z różnych stron Polski, a nawet świata. Co ciekawe wśród polskich turystów mieliśmy przedstawicieli wszystkich szesnastu województw. Z kolei zagraniczni turyści przyjechali do nas w przeważającej części z krajów europejskich – Grecji, Hiszpanii, Anglii, Szkocji, Irlandii, Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec. Pojawili się również goście z innych kontynentów, Ameryki Północnej – Stanów Zjednoczonych, Australii czy Azji –Gruzji i Chin.
W tegorocznym sezonie obok Wieży Brackiej w parku miejskim pojawiła się nowa atrakcja turystyczna. Jest to „Wystawa Schron". Od 10 maja br. istnieje możliwość zwiedzania poniemieckiego schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej.
Dotychczas nieużywany odzyskał dawną krasę dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc i wsparciu lubańskich władz. Otwarcie bunkra było dużym wydarzeniem, które rozpoczęła konferencja historyczna „Bitwa pancerna o Lubań – 1945". Następnie odbyła się inscenizacja historyczna przedstawiająca atak lotniczy na miasto, zmagania żołnierzy i sytuację w jakiej znalazła się ludność cywilna. Wewnątrz schronu panuje niesamowity klimat, a to dzięki znajdującej się tam galerii zdjęć w dużym formacie upamiętniających wydarzenia z Bitwy o Lubań z 1945 roku. W atmosferę tamtych dni wprowadzają zwiedzających liczne eksponaty z okresu wojennego i niemieckie napisy znajdujące się na ścianach schronu.
W sezonie 2014 swoją działalność kontynuowała również XVII-wieczna Lubańska Straż Miejska.
Projekt powstały w 2011 roku zakłada rekonstrukcyjne przemarsze dawnych strażników w pełnym ekwipunku. Odbywały się one w południe w ostatnią sobotę każdego miesiąca w okresie od maja do listopada. Trasa biegła od Wieży Brackiej przez Rynek aż do murów obronnych i z powrotem na wieżę. Przechodnie mogli zobaczyć musztrę, posłuchać strzału z muszkietów, porozmawiać ze strażnikami lub zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.
17 maja 2014 w Lubaniu odbyła się po raz drugi ogólnopolska akcja pod nazwą Noc Muzeów. Ta wyjątkowa noc obfitowała w niezapomniane i bezcenne chwile. Całą akcję rozpoczęła inscenizacja historyczna upamiętniająca wizytę Jana Kapistrana w Lubaniu.
Franciszkański inkwizytor odwiedził miasto w celu usunięcia przedmiotów zbytku i poprawy obyczajów lubanian. Następnie miało miejsce przedstawienie teatralne w Ratuszu, które zebrało mnóstwo pozytywnych recenzji. W Muzeum Regionalnym można było zobaczyć trzy ciekawe wystawy, OSS SG umożliwiło zwiedzanie Sali Tradycji, zaś Wieża Bracka i „Wystawa Schron" do północy przeżywały prawdziwe oblężenie żądnych wrażeń Dolnoślązaków
Tych, którzy nie zdążyli zwiedzić wieży, odkryć tajemnic schronu, przywitać się z historycznymi strażnikami czy wziąć udziału w Nocy Muzeów zapraszamy w nowym sezonie. Wieża Bracka będzie otwarta dla turystów od maja 2015 roku, z kolei „Wystawa Schron" zostanie udostępniona od marca 2015 roku. Tymczasem warto zapoznać się z prezentującym wiele ciekawostek i tajemnic wieży filmem „Zwiedzanie Wieży Brackiej", który można znaleźć w zakładce „turystyka" na oficjalnej stronie miasta www.luban.pl
(ŁCR)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa