Kraina Różnorodności 1Kiedy turysta, wędrując po Ziemi Lubańskiej, ogląda niewinnie płynącą Kwisę i łagodne wzgórza porośnięte lasem lub kiedy jego wzrok skupia się na skalnych ścianach przeglądających się w spokojnym lustrze jezior zaporowych, albo kiedy odpoczywa w cieniu pomników przyrody, najczęściej nie przypuszcza nawet, że stąpa po ziemi granicznej, że znajduje się w krainie, której wizerunek kształtowali na przestrzeni wieków ludzie wielu narodowości, wielu wyznań i ludzie o bardzo różnych poglądach.


Tak więc słowo różnorodność oddaje w pełni charakter Powiatu Lubańskiego. Choć zajmuje on stosunkowo nieduży obszar, to ducha ma wielkiego. Na południu jego granicę wyznacza stary turystyczny kurort z kultowym XIX – wiecznym Domem Zdrojowym i nowoczesną infrastrukturą turystyczną. W Świeradowie i okolicznych wsiach klasyka turystyki styka się z nowoczesnym spojrzeniem na odpoczynek w górach. Nieco na północ od popularnego Świeradowa leży Wolimierz – cel podróży tych, którzy kochają oryginalnych ludzi i szalone pomysły. W tym miejscu agroturystyka przybrała niespotykaną formę.
Emocje, możliwość wyrażenia samego siebie i pozytywna energia znaczą krajobraz wsi. Dalej na północ znajdują się miejsca kojarzone ze złotem, średniowiecznymi twierdzami i tajemnicami III Rzeszy. W miejscu, w którym Kwisa przybiera równoleżnikowy bieg, na drodze turysty stają: Czocha – jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, dwie potężne zapory rzeczne, dwie najstarsze polskie elektrownie wodne, plaże na skalnych zboczach, bogate w ryby zbiorniki wodne oraz urokliwe szlaki piesze i rowerowe. A do tego wszystkiego dołączają sztolnie zbudowane na potrzeby przemysłu zbrojeniowego hitlerowskich Niemiec. W tej części powiatu jest po prostu wszystko, czego potrzeba, aby przeżyć niezapomnianą przygodę. Prawdziwym sercem ziemi lubańskiej jest Lubań położony u stóp skrywającej wiele tajemnic Kamiennej Góry.
Spuścizna kulturowa, jaką miasto odziedziczyło po dawnych mieszkańcach umożliwia pasjonująca podróż w przeszłość. Z kolei szereg imprez organizowanych współcześnie pozwala ciągle na nowo odkrywać jego nieznane oblicza. Niedaleko Lubania leży Henryków, znany z najstarszego drzewa w Polsce. Wieś żyje ideą wędrówek szlakami św. Jakuba. Znajdujące się w samym środku wsi „Schronisko pod Cisem" jest prawdziwym centrum turystyki pieszej. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Ów Cis to najstarsze drzewo w Polsce. Zatem w krainie różnorodności zaznać można i prawdziwego spokoju, i świetnej rozrywki, spotkać wspaniałych ludzi i dotknąć barwnej przeszłości.

PL

Kraina Różnorodności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraina Różnorodności 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa