Dobra decyzjaTo już pewne, ulica Różana w Lubaniu doczeka się w tym roku nowej nawierzchni. Na ostatniej sesji rada powiatu, wprowadziła (na mocy uchwały budżetowej) nowe zadanie inwestycyjne dotyczące przebudowy 2,5 kilometrowego odcinka drogi. Na ten cel pozyskano dofinansowanie w wysokości ponad 2 mln złotych.

 


Podczas obrad rady przegłosowana została uchwała, która z pewnością ucieszy wszystkich użytkowników ulicy Różanej w Lubaniu. Radni zebrali się w trybie nadzwyczajnym, aby zatwierdzić zmiany w budżecie pozwalające przystąpić Powiatowemu Zarządowi Dróg w Lubaniu do przygotowania postępowań przetargowych na realizację zadania.
Nowa nawierzchnia ułożona zostanie od ulicy Głównej przez Uniegoszcz do granic miasta. Koszt inwestycji przekracza 2,5 mln zł – z czego 80% Starostwo Powiatowe pozyskało z budżetu państwa. 500.000 zł stanowiące 20% wkładu własnego na realizację zadania pochodzi z rezerwy inwestycyjnej powiatu.
Niestety promesa przyznana przez państwo nie obejmuje budowy chodnika, o który ze względów bezpieczeństwa mieszkańcy ul. Różanej apelowali wielokrotnie. Dlatego też przeprowadzone zostaną rozmowy dotyczące partycypacji w kosztach gminy wiejskiej i miejskiej Lubań.
- Zdajemy sobie sprawę z konieczności budowy chodnika i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Niestety mamy ograniczone środki – mówi Walery Czarnecki, Starosta Lubański. - Dlatego też podejmiemy rozmowy z burmistrzem miasta Lubania i wójtem gminy Lubań w sprawie ewentualnego wsparcia finansowego budowy dodatkowego chodnika w ciągu ul. Różanej. Jeżeli rozmowy się nie powiodą zadanie zrealizowane zostanie w dwóch etapach a budowę chodnika przełożymy na kolejny rok.
Wydatki inwestycyjne w budżecie powiatu wynoszą 12,4 mln co stanowi 21% wydatków powiatu ogółem.
Za te środki zbudowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Podwale, Ratuszowej i Zgorzeleckiej w Lubaniu. Przebudowana zostanie ulica Wrocławska w Lubaniu oraz dokończona zostanie modernizacja drogi wojewódzkiej w Nawojowie Łużyckim. Ponadto przebudowany zostanie most w Leśnej, znajdujący się w ciągu drogi wojewódzkiej. Rozpocznie się również remont drogi z Siekierczyna do Nowej Karczmy, którego realizacja zaplanowana została na lata 2017-2018.
PL

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6500zł 4,6560zł
usd USD 4,5600zł 4,5900zł
usd CHF 4,6600zł 4,6800zł
usd GBP 5,4000zł 5,4300zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-08-08

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa