18 mln dofinansowania na przedszkoleZnane są już wyniki naboru w konkursie RPO, zgodnie z nimi lubański samorząd otrzyma dotację na przebudowę Przedszkola Miejskiego nr 5 na Osiedlu Piastów.
- Złożyliśmy wniosek w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Osi Priorytetowej 3 Gospodarka niskoemisyjna – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

 

 - Wnioskowaliśmy o 1 849 tys. zł dofinansowania. Nasz wniosek spełnił kryteria wyboru projektów i uzyskał drugą z kolei liczbę punktów w Zachodnim Obszarze Interwencji (ZOI). Zarekomendowano dofinansowanie w takiej kwocie, w jakiej zawnioskowaliśmy. Bardzo mnie to cieszy, bo bez środków zewnętrznych gminy nie są w stanie udźwignąć kosztów remontów takich obiektów. To jest bardzo ważna i potrzebna przebudowa. My sobie postawiliśmy za cel przyjazne i nowoczesne przedszkole, a nie tylko poklejenie dziur i pomalowanie pomieszczeń.
Całkowita wartość projektu to około 4, 2 mln złotych. Przedsięwzięcie było szeroko omówione w ubiegłym roku podczas sesji Rady Miasta Lubań. Wtedy to rajcy zdecydowali, że warto ten budynek nie kosmetycznie odnawiać, ale zmodernizować zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi normami. Polecający to rozwiązanie fachowcy podkreślali, że projekt spełnia wysokie standardy stawiane termomodernizacjom dofinansowywanym z RPO oraz budynkom przedszkolnym, które w pewnych dziedzinach kwalifikowane są podobnie jak obiekty szpitalne. Ważny był też fakt, że przedszkole od momentu budowy, a więc od 30-40 lat nie przeszło generalnego remontu.
W pracach przewidziano wykonanie termoizolacji, nowe okna i elewację, podziemną kuchnię, więcej pomieszczeń, dźwig osobowy, monitoring, panele fotowoltaiczne. Efektem końcowym będzie przedszkole na miarę XXI wieku. Zgodnie z zasadami dofinansowań RPO, wniosek złożono, równolegle zaczynając już prace budowlane.
Inwestycja przebiega w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”. Rok 2016 stał pod znakiem prac projektowych i robót budowlanych zewnętrznych, związanych z termomodernizacją ścian i stropodachu, wymianą stolarki zewnętrznej okiennej i drzwiowej. W czerwcu 2017 roku firma ma wkroczyć do przedszkola i skończyć prace do końca roku.
- Projekt uzyskał wymaganą liczbę punktów i został wybrany do dofinansowania. Oprócz niego dotacje mają uzyskać trzy szkoły – w Zgorzelcu, Gromadce i Bolesławcu – mówi burmistrz Lubania. - Nabór odbywał się w ramach poddziałania 3.3.1 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym – OSI”. Alokacja w ramach konkursu przeznaczona na Zachodni Obszar Inwestycji wynosiła 5,2 mln zł. Pozostała kwota alokowana na tą oś priorytetową została podzielona na pozostałe Obszary Strategicznej Interwencji wyróżnione na Dolnym Śląsku.
Najwięcej, bo prawie 31,5 mln złotych przeznaczono obszarowi Legnicko-Głogowskiemu, Ziemi Dzierżoniowsko-Kłodzko-Ząbkowickiej przypadło około 18,9 mln, Obszarowi Interwencji Doliny Baryczy 15,8 mln zł, a Obszarowi Interwencji Równiny Wrocławskiej – 16,7 mln zł. W skład Zachodniego Obszaru Interwencji poza miastem Lubań wchodzą gminy: miejskie – Bolesławiec, Świeradów-Zdrój, Zawidów, Zgorzelec; wiejskie- Bolesławiec, Gromadka, Osiecznica, Warta Bolesławiecka, Lubań, Platerówka, Siekierczyn, Sulików, Zgorzelec oraz miejsko-wiejskie – Nowogrodziec, Leśna, Olszyna, Lwówek Śląski, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec. O dofinansowanie w ramach konkursu mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub dla których podmiotem założycielskim jest JST; jednostki organizacyjne JST; spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe; towarzystwa budownictwa społecznego; organizacje pozarządowe; PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne; kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych.
(ŁCR)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.510zł 4.5300zł
usd USD 3,9800zł 4,1000zł
usd CHF 4,3550zł 4,3580zł
usd GBP 5,4000zł 5,4100zł
czk CZK 0.1820zł 0.1850zł

Kurs z dnia: 2022-01-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa