Pięć dni w KarkonoszachMimo deszczowej i wietrznej pogody ponad 440 turystów skorzystało z okazji i wzięło udziału w XIX Międzynarodowym Rajdzie Górskim Euroregionu NYSA „KARKONOSZE 2017”. Rajd tradycyjnie odbywa się na początku października a uczestniczą w tej imprezie dzieci, młodzież i osoby dorosłe z kilkunastu województw polski, ale też z Niemiec, Czech a w tym roku również przybyli z Wrocławia studenci z Białorusi i Ukrainy. Trasy wędrówek przebiegały przez polskie i czeskie Karkonosze oraz przez Góry Izerskie.

 

Turyści korzystali z bazy noclegowej PTTK i PTSM oraz z Stacji Turystycznych i Ośrodków Wypoczynkowych Szklarskiej Poręby. Bazą imprezy i miejscem finałowego spotkania wszystkich tras rajdowych był Ośrodek Konferencyjny i Wczasowy „Rzemieślnik”. Na kilkunastu trasach pod opieką Przewodników Sudeckich i Przodowników Turystyki Górskiej przemierzano piesze szlaki turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego.
Poznawano nie tylko piękno przyrody, ale też uczono się zasad bezpiecznego wędrowania po górach i wzajemnego wspierania się w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zawsze na tej imprezie drużyny współzawodniczyły między sobą. Odbyła się również ocena ubioru i wyposażenia, ocena zdobytych odznak turystyki kwalifikowanej i regionalnych, przeprowadzono konkursy z wiedzy turystyczno-krajoznawczej, piosenki turystycznej i ekologicznej. Do współzawodnictwa drużynowego przystąpiło 27 z 49 drużyn a w rywalizacji indywidualnie uczestniczyło prawie 20 osób. Współzawodnictwo drużynowe wygrała drużyna A z Sekcji Turystyki Rekreacyjnej „BOG-TUR” działającej przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bogatyni przed Drużyną „Turystyczna Czwórka z Bolesławca i Kołem PTTK nr 29 ze Świeradowa Zdroju. Najlepszą drużyną z Lubania było Osiedlowe Koło PTTK nr. 35 z Osiedla Piastów.Najlepszymi turystami zostali Czesław Szmelter z Bolesławca przed Katarzyną Ziółkowską z Leśnej i Mariuszem Wiatrem z Świeradowa Zdroju. Najstarszymi uczestnikami zostali Ludwika Ledwoń z Katowic i Zdzisław Pawliszyn z Lubania a najmłodszymi Hanna Sieradzka z Mirska i Krzysztof Różnicki z Bolesławca. Najładniej śpiewały drużyny: Szkoły Podstawowej z Zawidowa, Klubu Turystycznego „Mozaika” z Białegostoku oraz Klub „Dreptaki” z IV Liceum Ogólnokształcącego z Szczecina. Najlepszą wiedzą turystyczną wykazały się wśród szkół podstawowych i gimnazjalnych z Szkoły Podstawowej z Nowogrodźca przed drużynami A i B ze Szkoły Podstawowej w Zawidowie. Wśród drużyn starszych najlepsze były: Sekcji Turystyki Rekreacyjnej „BOG-TUR” działającej przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bogatyni drużyna A przed Kołem PTTK nr 29 ze Świeradowa Zdroju i Grupą Turystyczną „ Depozytariusze Gór” z Lubania. Bardzo aktywne we współzawodnictwie rajdowym były również drużyny z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Bralina koło Kępna, ze Stowarzyszenia „Wspólne Dobro” z Lubska i I Liceum Ogólnokształcącego z Jawora. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu NYSA, Polska Federacja Popularyzacji Turystyki z siedzibą w Szczecinie. Wsparcie finansowe imprezy organizator pozyskał od Starostwa Powiatowego w Lubaniu i Urzędu Miasta Lubań. Patronat Honorowy Rajdu sprawował Burmistrz Miasta Szklarska Poręba Pan Mirosław Graf. W tym miejscu chcę podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy od wieku lat z dużym zaangażowaniem pracują przy organizacji rajdu.
Komandor rajdu Henryk Sławiński
tekst, foto: PTSM

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 MULAN

"MULAN"

10.10 - 13.10.2020r.

 

Lubań

Wawel

l

"TARAPATY"

09.10 - 15.10.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 p 77508

"DRACHENREITER"

11.10.2020r. - 14.30

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5586zł 4.5886zł
usd USD 3.6800zł 3.9000zł
czk CZK 0.1640zł 0.1660zł

Kurs z dnia: 2020-10-19

Pogoda

booked.net