Czy mieszkańcy moga czuć sie bezpiecznieOd stycznia br. w Lubaniu odbyło się 974 spraw w prokuraturze, 206 zdarzeń z udziałem strażaków oraz 2398 różnego rodzaju interwencji strażników miejskich. Ubiegły rok zamknął się w liczbie 610 przestępstw ogólnych. Czy lubanianie w swoim mieście mogą się czuć bezpiecznie?

 


Nad bezpieczeństwem lubanian czuwają w mieście policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu (KPP), strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu (KPPSP) oraz strażnicy ze Straży Miejskiej w Lubaniu (SM). Wiele na temat tego jak wygląda przestępczość miejska może również powiedzieć Prokuratura Rejonowa w Lubaniu (PR). Okazuje się, że dużym zagrożeniem w naszym mieście jest przestępczość godząca w bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Od stycznia br. miało miejsce 6 ciężkich wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 6 osób. W 2016 roku policja na terenie miasta odnotowała 10 wypadków oraz 201 kolizji drogowych, o 17 wypadków i 76 kolizji mniej niż w roku 2015. W minionym roku zatrzymano 41 nietrzeźwych kierowców. Dzięki zastosowaniu testerów policjanci stwierdzają, że obok alkoholu kierowcy coraz częściej sięgają po narkotyki. PR zaznacza, że w dalszym ciągu pomimo zaostrzenia przepisów pojawiają się liczne przestępstwa polegające na kierowaniu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków. W tym roku prokuratorzy zajmowali się już 70 zdarzeniami tego typu. Również SM prowadzi wiele interwencji dotyczących naruszania przepisów w zakresie ruchu drogowego – od stycznia do czerwca br. wykonali ich 624. Wiele przypadków dotyczyło niewłaściwego parkowania i postoju pojazdów. Najwięcej tego typu działań strażnicy przeprowadzili na ulicach: Rynek, Spółdzielcza, Kopernika, Bracka oraz na Placu Strażackim. Jednocześnie pracownicy straży miejskiej 207 razy zabezpieczali skrzyżowania i przejścia dla pieszych w okolicy szkół.
Przez pierwsze półrocze br. SM w ramach realizacji zadań służbowych przeprowadziła 2398 różnego rodzaju interwencji i czynności służbowych. W 1774 przypadkach były to interwencje związane z naruszeniem porządku czy ze zgłoszeniami w innym zakresie (spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, naruszanie zasad dotyczących trzymania zwierząt, akty wandalizmu - drobne zaśmiecanie miejsc publicznych czy niszczenie zieleni).
Jednak o niszczycielskiej sile nie ludzi, a żywiołu przekonał się Lubań za sprawą Orkanu Grzegorz. W niecałe 40 godzin KPPSP na terenie całego powiatu odnotowała 125 zdarzeń. Strażacy usuwali wiele wiatrołomów, czyli drzew tarasujących drogę czy przewróconych na budynki mieszkalne. Częste były również zerwane linie elektryczne czy uszkodzone dachy. Niekiedy żywioł wspiera bezmyślność ludzka, i tak w pierwszym półroczu 2017 roku straż pożarna odnotowała łącznie 206 zdarzeń w mieście (77 pożarów i 95 miejscowych zagrożeń). Zwiększyła się liczba zdarzeń z bezzasadnym uruchomieniem alarmu przeciwpożarowego. 12 spośród 23 zdarzeń ogniowych w budynkach mieszkalnych związanych było z pożarem sadzy w kominach (nie są one na bieżąco kontrolowane i czyszczone). Oprócz działań ratowniczych, w KPPSP funkcjonuje również komórka prewencyjna, której funkcjonariusz przeprowadza kontrolę w obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Każdy taki obiekt powinien być dostosowany do ogólnie obowiązujących norm i przepisów. Kontrolę budynków, a właściwie tego czym się je ogrzewa prowadzą z kolei strażnicy miejscy.
Tymczasem w 2016 roku policjanci na terenie miasta odnotowali 610 przestępstw ogólnych , w tym 429 przestępstw kryminalnych. Od dwóch lat 100% wskaźnik wykrywalności mają bójki i pobicia. Połowiczną wykrywalnością odznaczają się z kolei kradzieże oraz kradzieże samochodów. Precedens ten miał ostatnio tendencję wzrostową, która powinna zahamować z uwagi na rozbicie grupy parającej się „pożyczaniem” cudzych aut. W 2016 roku w Lubaniu na gorącym uczynku policjanci zatrzymali 155 osób. Nałożyli 680 mandatów, skierowali 100 wniosków do sądu, a 75 osób zostało pouczonych za dokonane wykroczenia. Ogółem na terenie miasta funkcjonariusze KPP przeprowadzili 30 000 legitymowań i 6560 interwencji.
Z kolei w przeciągu pierwszych sześciu miesięcy br. straż miejska przeprowadziła 67 kontroli miejsc przebywania bezdomnych (z możliwym dowozem potrzebującego do schroniska). Zastosowała 1400 pouczeń i ujawniła 1310 wykroczeń, w których zastosowano sankcje wobec sprawców. Strażnicy wystawili 134 mandaty, w 142 sprawach skierowali wnioski o ukaranie do sądu, zaś 15 spraw przekazali innym organom uprawnionym. W okresie zimowym przez pierwsze półrocze 2017 w ramach akcji pomocy przy uruchomieniu samochodu strażnicy wybawili z opresji 21 osób. W sumie ilość podjętych interwencji SM w pierwszym półroczu bieżącego roku była o 6,84% wyższa niż w podobnym okresie roku poprzedniego.
Wśród poważniejszych przestępstw kryminalnych PR od 1 stycznia do 20 października br. stwierdziła 1 sprawę o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa, 1 pobicie ze skutkiem śmiertelnym, 3 sprawy gwałtu i 6 związanych z molestowaniem seksualnym małoletnich. W zdecydowanej większości w tym okresie wystąpiły pobicia i uszkodzenia ciała (58), kradzieże oraz włamania (61), groźby karalne (67), przestępstwa przeciwko rodzinie (48) oraz oszustwa, w tym za pośrednictwem Internetu (125). Ogółem w danym okresie czasu PR zarejestrowała 974 sprawy, a prokuratorzy załatwili merytorycznie 793 sprawy.
Prewencja bywa kluczem do sukcesu, toteż działania tego typu są w przestrzeni lubańskiej powszechne. W 2016 roku KPP prowadziła szereg inicjatyw ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Lubania i całego obszaru powiatu lubańskiego. Ogółem ze spotkań i prelekcji skorzystało ponad 2700 osób. Również lubańscy strażacy w ramach działań prewencyjnych przeprowadzili prelekcje dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa. Prokuratorzy z Lubania uczestniczyli z kolei w organizowanym co roku „Tygodniu ofiar przestępstw” udzielając porad prawnych.
Prewencyjne działanie to również umieszczanie kamer w przestrzeni miejskiej. Okazuje się, że niektórzy nie wierzą w siłę monitoringu i tym samym strażnicy miejscy od stycznia do czerwca br. w czasie 216 służb na monitoringu wykryli 265 wykroczeń (260 dotyczyło naruszenia przepisów ruchu drogowego!). Straż Miejska w Lubaniu dysponuje monitoringiem wizyjnym, który ma obecnie zasięg do 18 punktów kamerowych. W przyszłości liczba kamer ma wzrosnąć.
W ubiegłym roku powstała platforma internetowa, na której można zgłaszać swoje subiektywne odczucia na temat przypadków łamania prawa. W 2016 roku mieszkańcy Lubania nanieśli na „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” 70 zgłoszeń (nieprawidłowe parkowanie, przekroczenie prędkości, akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, żebractwo).
Jeśli ktoś chciałby stać na straży bezpieczeństwa lubanian powinien wiedzieć, że w lubańskiej policji wolnych jest 13 wakatów. Można również z większą świadomością zagrożeń uczestniczyć w życiu publicznym i brać odpowiedzialność za siebie i drugiego człowieka, bo czasem szczęście nie wystarczy.
(ŁCR)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.5000zł
usd USD 3.7300zł 3.7500zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-14

Pogoda

booked.net