Bez nazwy1234567Niemiecka policja od poniedziałku (16.10) przeprowadza kontrole na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią. Zgodnie z decyzją szefowej niemieckiego MSW Nancy Faeser kontrole wprowadzono na 10 dni, ale ten okres prawdopodobnie zostanie wydłużony. - Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać nielegalny przemyt ludzi. Obecny stan jest nie do przyjęcia - powiedział premier Brandenburgii Dietmar Woidke.


W poniedziałek wieczorem ruszyły stacjonarne kontrole w Saksonii (granica Zgorzelec – Görlitz) i Brandenburgii na granicy z Polską i Czechami. Policja federalna rozpoczęła je tuż po ustępstwie minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, która po długim okresie wahań powiadomiła Komisję Europejską o kontrolach na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią.

Niemcy. Kontrole na granicy z Polską
Na moście we Frankfurcie nad Odrą policja przeprowadza kontrole bezpośrednio na granicy.
Kontrole ruszyły również w Saksonii, która graniczy z Polską i Czechami. W poniedziałek wieczorem dotyczyły one między innymi autostrady A4 (Zgorzelec – Drezno) i A17 (Praga-Drezno). Także
na moście we Frankfurcie nad Odrą policja przeprowadza kontrole bezpośrednio na granicy.
Już krótko po rozpoczęciu kontroli policja zatrzymała w pobliżu Bad Gottleuba Syryjczyka podejrzanego o przemyt siedmiorga rodaków. Wprowadzenie kontroli spowodowało olbrzymie korki na granicy zwłaszcza na autostradzie w okolicy zjazdu do Zgorzelca.

Niemcy i kontrole z Polską. Do dwóch miesięcy albo dłużej
Decyzja szefowej niemieckiego MSW Nancy Faeser ma zastosowanie do nowo zgłoszonych odcinków granicznych na razie na okres dziesięciu dni. "Kontrole można przedłużyć łącznie do dwóch miesięcy" - podał resort. Eksperci ds. bezpieczeństwa spodziewają się, że po upływie tego okresu kontrole zostaną zgłoszone na dłuższy okres czasu.

Od początku stycznia do początku października Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i policja federalna odnotowały około 98 tys. nielegalnych wjazdów do Niemiec.
Minister Faeser podkreśliła, że przejścia graniczne, których to dotyczy, także w przyszłości nie będą przez całą dobę zatrzymywać każdego samochodu. - Policja federalna może teraz elastycznie, w zależności od aktualnej sytuacji, korzystać z całego pakietu stacjonarnych i mobilnych środków ochrony granic – powiedziała.
(PK/Foto:MD)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4600zł 4,5900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-12-04

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa