Już dzisiaj rozpoczynają się JakubyJuż dzisiaj, o godzinie 14.00, na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu rozpoczyna się kolejna edycja staromiejskiego festynu Jakuby. W tym samym czasie, w saksońskim Goerlitz trwać będzie Święto Starego Miasta - Altstadtfest, które w tym roku odbywa się już po raz dwudziesty.

 

 

Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia będzie tradycyjna ceremonia otwarcia obu imprez przez burmistrzów Zgorzelca i Goerlitz - Rafała Gronicza i Siegfrieda Deinege. Gospodarze miast w historycznych strojach i w otoczeniu swoich świt, jak co roku spotkają się na środku Mostu Staromiejskiego, gdzie dokonają wspólnego otwarcia obu imprez i wymienią się zwyczajowymi podarunkami.

oficjalne otwarcie: piątek 29 sierpnia, godzina 18.30, Most Staromiejski,

szczególnie polecamy:
piątek:
- godzina 17.00 - "Czego nie wiecie o smokach" / Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
- godzina 18.00 - wymarsz korowodu historycznego

sobota:
- godzina 17.00 - widowisko dla dzieci GRAL /Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop
- godziny 16.00 i 19.00 - spektakl "Girafes" / "Xirriquiteula Teatre" Hiszpania
- godzina 21.00 - widowisko z elementami pirotechnicznymi "Serce Don Juana w ogniu" / Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop
- godzina 18.30 - Scena Jakubowa - grupa Szelindek /Węgry

niedziela:
- między 14.00 a 18.30 - uliczne działania artystyczne grupy Szelindek z Węgier
- między 14.00 a 20.00 - parady Glinoludów
- godzina 16.00 - widowisko "Eunika" / Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop

codziennie od 14.00 do 19.00 - krakowski Teatr Wagabunda - animacje uliczne, gry i zabawy dla dzieci
codziennie od 14.00 do 21.00 - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej Busker Bus - występy uliczne i sceniczne artystów z całego świata (Kanada, Meksyk, Japonia, Brazylia, Chile, Argentyna, Australia, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Węgry i Włochy)

*****
Jakuby 2014
Nieodzownym elementem zgorzeleckich Jakubów są pokazy historyczne, które towarzyszą uczestnikom festynu przez wszystkie trzy dni trwania imprezy. Tym razem, podobnie jak przed rokiem, grupy rekonstrukcji historycznych zabiorą nas w podróż do miasta sprzed czterech stuleci, do wieku XVII. Bójki uliczne, pojedynki, porwania, grabieże i sądy to jakubowa codzienność.
Żelazne punkty jakubowego programu to także artystyczne performance, takie jak np. parada cyklistów, którzy przemierzając Przedmieście Nyskie na bicyklach, przypomną o czasach, w których ekstrawagancją były pojazdy na dwóch kołach oraz teatry uliczne i występy muzyczne. Na jakubowej scenie pojawią się Węgrzy z zespołu "Szelindek" oraz znakomite folkowe formacje: "Buraky", "Pod Pretekstem", "Ethnoholic", czy BUM BUM ORKeSTAR. Będzie też można poszaleć w wesołym miasteczku, zrobić zakupy korzystając z urozmaiconej, bogatej w rękodzieło oferty handlowej, pobuszować po pełnym staroci „pchlim targu" i wreszcie pokrzepić się pysznym jedzeniem i piciem. Szczegóły programu na załączonym afiszu.

Jakuby - historia

Pomysł na imprezę, która byłaby polską odpowiedzią na organizowany po drugiej stronie Nysy Łużyckiej Festyn na Starym Mieście i nawiązywała charakterem do sławnego Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, ma już kilkanaście lat. Pierwsze Jakuby odbyły się w 2002 roku i nie przypominały dzisiejszych, z którymi łączy je tylko nazwa odsyłająca do patrona imprezy - mistyka Jakuba Böhme, który na przełomie XVI i XVII wieku mieszkał, pracował i tworzył na przedmieściach dawnego Görlitz, czyli w dzisiejszym Zgorzelcu. Był szewcem, stąd motyw butów, który towarzyszy imprezie.
Mimo bardzo skromnych początków impreza szybko się rozrastała. Przełom nastąpił w 2007 roku, kiedy organizatorzy postanowili silniej zaakcentować elementy historyczne i artystyczne. Dzisiejsze Jakuby to okazja do spotkania z historią, tańcem, muzyką, teatrem i rzemiosłem. Liczne koncerty, spektakle teatrów ulicznych i mimów, pokazy tańców dawnych, osady rycerskie, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych, przedstawienia dla dzieci – wszystko to współtworzy niepowtarzalną atmosferę, jedynych w swoim rodzaju, przenikających się imprez, które toczą się równolegle po obu stronach granicy.
Wrażenie wędrówki w czasie potęgują przebrani w stroje z epoki mieszkańcy, popisy grup rekonstrukcji historycznych i piątkowy, wspólny ceremoniał otwarcia obu imprez, kiedy to burmistrzowie obu miast i ich świty spotykają się na środku Mostu Staromiejskiego, skąd dają sygnał do rozpoczęcia trzydniowej zabawy. Towarzyszący im heroldzi, kuglarze i straże w historycznych strojach to tradycja, którą co roku wzbogacamy o coś nowego, zaskakującego.

Renata Burdosz

Fot.: UMZ

 

Jkuby 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa