Ośmioro uczniów ze Zgorzelca będzie reprezentowało Polskę i Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz na międzynarodowych warsztatach historycznych „4 kraje- wspólna kultura pamięci", które od 17 do 21 czerwca odbywają się w Muzeum Królewskich Sił Lotniczych RAF w Cosford Wielkiej Brytanii. Ich współorganizatorem jest Biuro Koordynacyjne Saksońskiej Agencji Oświatowej w Görlitz.
Team, który 16 czerwca odleciał do Wielkiej Brytanii, tworzą zafascynowani historią uczniowie zgorzeleckiego Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich. Wszyscy są aktywnymi uczestnikami projektu EWT „ Obywatele dla wolności. Odwaga cywilna w warunkach dyktatury. Saksonia i Dolny Śląsk 1945-1989", realizowanego przez Biuro Koordynacyjne Saksońskiej Agencji Oświatowej w Görlitz. Ich opiekunami podczas wyjazdu są Urszula Zubrzycka, nauczycielka historii w zgorzeleckim Gimnazjum nr 1 oraz Jan Kirchhoff i Fryderyk Potoczek, pracownicy Biura Koordynacyjnego Projektów EWT Saksońskiej Agencji Oświatowej w Görlitz.
Wspólne odkrywanie wspólnej historii
Pięciodniowe międzynarodowe warsztaty historyczne w Muzeum Królewskich Sił Lotniczych RAF w Cosford to kontynuacja ubiegłorocznych warsztatów w niemieckim Colditz. Tym razem młodzi historycy z Polski, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, podzieleni na międzynarodowe grupy, będą pracować nad zagadnieniami dotyczącymi II wojny światowej, jej codzienności i konsekwencji w postaci skutków społecznych i ekonomicznych. Podczas warsztatów, które zaplanowano głównie w Cosford, młodzież będzie poszukiwać wspólnych dla czterech nacji punktów na historycznej osi czasu, które pozwolą stworzyć płaszczyznę dla lepszego rozumienia wydarzeń historycznych ważnych z punktu widzenia dzisiejszej Europy.
- Takie spotkania mają młodzieży pokazać, jak ważna jest znajomość wspólnej historii we wspólnej Europie. Dzięki innowacyjnym metodom edukacyjnym, spotkaniom ze świadkami historii i wizytom w miejscach pamięci mają oni okazję do wspólnego pielęgnowania często bardzo trudnej historii ich rodziców i dziadków. Jednocześnie umożliwia im to obalanie dzielących Europejczyków stereotypów – mówi Jan Kirchoff z Biura Koordynacyjnego Projektów EWT w Görlitz, współorganizator warsztatów.
Warsztaty historyczne z Colditz i z Cosford będą kontynuowane. Następne spotkanie młodzieży planowane jest latem 2014 roku, w Zgorzelcu. Punktem wyjścia do zrozumienia wspólnej historii będą tym razem losy podzielonych przez wojnę rodzin z dolnośląsko-saksońskiego pogranicza.